Առաջին անգամ է ՀՀ-ում խորհրդարան ձևավորվել, որտեղ 16 ընդդիմադիր պատգամավոր քրեական հետապնդման տակ է. Արթուր Ղազինյան
«Թեկնածուն նույն անձն է, որը 2019 թ. հունվարից առնվազն ղեկավարել է Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովը, այն մի ժամանակահատված էր, երբ հիմնովին կազմաքանդվեց Հայաստանի իրավական համակարգը»,- ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ՔՊ-ական թեկանածու Վլադիմիր Վարդանյանի մասին կարծիք հայտնեց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը:
Նա նշեց՝ եթե թվարկի, թե քանի իրավական անվտանգության սպառնալիքներ են եղել քաղաքացիների գլխին կախված երկար կտևի և հիշատակեց միայն երկուսը՝ դատարանների շրջափակումը և ԱԺ դահլիճում Սահմանադրության մեջ փոփոխության՝ ավարտված անցումային դրույթի մեջ փոփոխություն կատարելու նախաձեռնությունը՝ սահմանադրության սահմանված կարգի կոպիտ խախտմամբ:
Ղազինյանը պնդեց՝ այդ օրինակները փաստում էին, որ իրավական համակարգը Հայաստանում կազմաքանդված է և ներկայումս ընտրական քրեական գործերի հարուցման դեպքերը, մեղադրանքների առաջադրումները, խափանման միջոցների կիրառումները, ձերբակալությունները դրա հետևանքն են:
«Ենթադրում էի, որ մենք այսօր քննարկում էինք ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածությունը, բայց պարզվում է և թեկնածուի ելույթից հասկացա, որ մենք քննարկում ենք իշխող ՔՊ կուսակցության պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուի հարցը»,- ասաց Ղազինյանը և նշեց, որ այդ կարծիքին է եկել այն պատճառով, որ Վարդանյանը չի հիշատակել այն՝ առնվազ իրավական կազուսը, որն ընկած է ԱԺ երկու ընդդիմադիր պատգամավորների դեմ հարուցված քրեական գործերի հիմքում:
Պատգամավորի խոսքով՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների առնվազն 14-15 պատգամավորի և իր նկատմամբ այս պահին իրականացվում է քրեական հետապնդում և բացատրեց, որ նոյեմբերի 11-ին, երբ ռազմական դրության պայմաններում տեղի ունեցավ հանրահավաք, հարուցվել են քրեական գործեր, կիրառվել խափանման միջոցներ, բայց այդ 9 ամիսների ընթացքում մեկ անգամ է քննչական գործողություն իրականացվել:
«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորը հայտնեց, որ դրա պատճառով ինքը հնարավարություն չի ունեցել Մոսկվայում Իրավաբանների միջազգային միության կոնֆերանսին մասնակցել, քանի որ ՀՔԾ-ն թույլ չի տվել բացակայել երկրից:
«Մեր խմբակցության և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության առնվազն 14 անդամներ յուրաքանչյուր անգամ պատգամավորական գործունեություն իրականացնելիս, արտաքին հարաբերությունների և շփումների համար պետք է դիմեն Հատուկ քննչական ծառայությանը և խնդրեն թույլ տալ որպես պատգամավոր մեկնել այլ վայր հանդիպումների։ Եւ վերջիններս պետք է որոշեն թույլ տալ, թե ոչ»,- հայտարարեց Արթուր Ղազինյանը և շարունակեց. «Կարող են ասել՝ ոչ, մենք թույլ չենք տալիս, որպես ժողովրդի ներկայացուցիչ պատգամավորներ բացակայեն ՀՀ-ից»:
Նա շնորհավորեց խորհրդարանական մեծամասնությանը հերթական աննախադեպ փաստը գրանցելու համար:
«Առաջին անգամ է ՀՀ-ում խորհրդարան ձևավորվում, որտեղ առնվազն 16 պատգամավոր գտնվում է քրեական հետապնդման տակ՝ բոլորն ընդդիմությունից»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը և այն համարեց զավեշտ:
Պատգամավորը նաև հայտարարեց, որ Վլադիմիր Վարդանյանը կողմնակալ է, հեռացել է իրավունքից, խոսում է քաղաքական պոստուլատներով, չի գտնվում օրենքի գերակայության և իրավունքի հավասարության դիրքերում:

"The candidate for the post of the Chairman of the Parliamentary Committee on State and Legal Affairs has ruled the Committee since January 2019, and the period coincided with total collapse of Armenia's legal system," member of opposition Armenia Faction Artur Ghazinyan stated on Monday during the debate on electing the Chairman of the Committee.
To note, the ruling Civil Contract Faction has nominated Vladimir Vardanyan to the post of the Standing Committee on State and Legal Affairs.
Ghazinyan recalled the blocking of the Courts by citizens and the controversial Constitutional amendments adopted by the parliament in blatant violation of the Constitution as two examples of many legal challenges to describe the professional record of the candidate.
Ghazinyan insisted that numerous examples come to prove that the legal system in Armenia is destroyed, and the ongoing selective criminal cases, the charges, arbitrary detentions and arrests are the result of that.
He recalled that at least 14-15 deputies from the two opposition factions are currently under criminal prosecution. The criminal cases opened following the demonstration that took place after the November 9 ceasefire statement, the measures of restraints in the past nine months took place amid only one investigative action initiated by the law enforcement.
"At least 14 members from our Armenia Faction and I have Honour Faction have to turn to the Special Investigation Service every time to realize their activity for external interactions. They should ask for permission for a visit to some place for meetings, and the investigative bodies should decide whether allow or not," said the opposition MP, 'congratulating' the ruling force for another notorious achievement.
"Armenia has the first parliament in its history where 15 MPs are under criminal prosecution, and all of them are from opposition," stressed Ghazinyan. He suggested the candidate for post of the Committee Chairman is biased, has moved away from the law and acts outside of the rule of law and equal rights.