Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի հայտարարությունների կատարումը
Այսօր կայացել է Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի ու  Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը։
ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական էջում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի վերաբերյալ հարցեր։
Ըստ աղբյուրի, տեղի է ունեցել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021 թ. հունվարի 11-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությունների տարբեր ասպեկտների կատարման վերաբերյալ առարկայական կարծիքների փոխանակում, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա  իրավիճակի կարգավորման ուղիները։
Ընդգծվել է տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հնարավորինս շուտ վերականգնումը։
«Նախարարները գոհունակությամբ նշել են  ռուս-ադրբեջանական բազմակողմանի հարաբերություններում առկա  զարգացումը, առևտրատնտեսական կապերի աճը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Лавров и Байрамов обсудили выполнение заявлений от 9 ноября и 11 января
9 августа состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел России Сергея Лаврова и Министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова.
Согласно сообщению пресс-службы МИД РФ, главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений, региональной и международной повестки дня.
Состоялся предметный обмен мнениями по различным аспектам выполнения заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., а также путям нормализации обстановки в районе армяно-азербайджанской границы.
Подчеркнута важность скорейшего возобновления деятельности Трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении по разблокированию экономических и транспортных связей в регионе.