Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի հայտարարությունների կատարումը
Այսօր կայացել է Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի ու  Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը։
ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական էջում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի վերաբերյալ հարցեր։
Ըստ աղբյուրի, տեղի է ունեցել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021 թ. հունվարի 11-ի Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությունների տարբեր ասպեկտների կատարման վերաբերյալ առարկայական կարծիքների փոխանակում, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա  իրավիճակի կարգավորման ուղիները։
Ընդգծվել է տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերով Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հնարավորինս շուտ վերականգնումը։
«Նախարարները գոհունակությամբ նշել են  ռուս-ադրբեջանական բազմակողմանի հարաբերություններում առկա  զարգացումը, առևտրատնտեսական կապերի աճը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Russian, Azerbaijani FMs discussed implementation of the trilateral statements over the phone
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov discussed ways of normalizing the situation on the Armenian-Azerbaijani border over the phone on Monday, TASS news agency reported.
"A substantive exchange of views took place on various aspects of the implementation of the statements by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, and January 11, 2021, and on the ways of normalizing the situation near the Armenian-Azerbaijani border," the Russian Foreign Ministry said in a statement.
According to the Foreign Ministry, the two top diplomats also discussed pressing issues on the bilateral, regional and international agenda. "[They] highlighted the importance of the early resumption of the activities of the trilateral working group co-chaired by the Russian, Azerbaijani and Armenian deputy prime ministers on reviving economic and transport ties in the region," the report said.