Մանիպուլյացիայի մեծագույն վարպետ եք՝ Վահե Հակոբյանը Ռուբեն Ռուբինյանին
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում «Հայաստան» դաշինքի առաջադրած թեկնածու Վահե Հակոբյանին հարց տալու համար ԱԺ այսօրվա նիստում հերթագրվեց 27 ՔՊ-ական պատգամավոր:
ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը, նիստը վարողի իրավունքից օգտվելով, առաջինը հարց տվեց՝ հիշելով, որ Հակոբյանը 2018 թվականին է լքել ՀՀԿ-ն և հարցրեց, թե արդյո՞ք այն պատճառով, որ կուսակցությունն այդ տարի կորցրել էր իշխանությունը:
«Բացարձակ ոչ: Այդ պահին ՀՀԿ-ն լքելը մեկ բանով էր պայմանավորված՝ այլևս չէի ուզում զբաղվել քաղաքականությամբ, ու հետո դուք ստիպեցիք, որ ես վերադառնամ քաղաքականություն, հարգելի գործընկերներ»,-պատասխանեց Վահե Հակոբյանը:
Ռուբեն Ռուբինյանը հետաքրքրվեց, թե Հակոբյանը ինչո՞ւ չվերադարձավ հարազատ ՀՀԿ-ն այլ ստեղծեց նոր կուսակցություն և տվեց երկրորդ հարցը. «Կա՞ հավանականություն, որ մի օր էլ, երբ, օրինակ, «Հայաստան» դաշինքը դժվարություն ունենա, դուք նորից չեք ուզենա չզբաղվել քաղաքականությամբ և թափուր մնա հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը»:
Վահե Հակողյանը փաստեց, որ Ռուբինյանը մանիպուլյացիայի մեծագույն վարպետ է, բայց և նորից կրկնեց, որ այն ժամանակ չէր ուզում զբաղվել քաղաքականությամբ, բայց հպարտ է ՀՀԿ-ի անդամ լինելու համար, իսկ նոր կուսակցություն ստեղծելիս հաշվի է առել ՀՀԿ-ի լավ կողմերը և բացթողումները:
«Շնորհակալ եմ կոմպլիմենտի համար, բայց խնդրում եմ ինձ այլևս որակումներ չտալ, ես ընդամենը հարցեր եմ տալիս»,-պատասխանեց Ռուբեն Ռուբինյանը:
Վահե Հակոբյանը նկատեց, որ Ռուբինյանն իրավունք չունի արձագանքել, քանի որ սպառել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով սահմանված արձագանքելու իրավունքը:

Вы - величайший мастер манипуляции – Ваге Акопян Рубену Рубиняну
С вопросами кандидату на пост главы постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам от фракции «Армения» Ваге Акопяну на сегодняшнем заседании НС зарегистрировалось 27 депутатов фракции «ГД».
Вице-спикер Рубен Рубинян, воспользовавшись правом председательствующего на заседании, первым задал вопрос, напомнив, что Акопян в 2018 году ушел из РПА, и спросил, связано ли это с тем, что партия в том году потеряла власть?
«Абсолютно нет. Уход из РПА на тот момент был обусловлен тем, что я не хотел больше заниматься политикой, а затем вы заставили меня вернуться в политику, уважаемые коллеги»,- ответил Ваге Акопян.
Рубен Рубинян поинтересовался, почему Акопян не вернулся в родную РПА, а создал новую партию, затем задал второй вопрос: «Есть ли вероятность, что в один прекрасный день, когда, например, альянс «Армения» будет испытывать трудные времена, вы снова не захотите заниматься политикой, и должность главы комиссии останется вакантной?»
Ваге Акопян заметил, что Рубинян – величайший мастер манипуляции, но повторил, что тогда не хотел оставаться в политике, но горд, что был членом РПА, а при создании новой партии учел и плюсы, и недочеты РПА.
«Благодарю за комплимент, но прошу отныне не делать оценочных суждений, я просто задаю вопросы»,- ответил Рубен Рубинян.
Ваге Акопян обратил внимание на то, что Рубинян не имеет право на реплику, поскольку исчерпал это право, установленное законом «Регламент НС».