Արշակ Կարապետյանին Շոյգուն հրավիրել է Մոսկվա
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը, ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հրավերով, աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն:
Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ Մոսկվայում նախատեսված է Հայաստանի պսշտպանական գերատեսչության ղեկավարի հանդիպումը ռուսաստանցի գործընկերոջ հետ, ինչպես նաև աշխատանքային մի շարք այլ հանդիպումներ:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հանդիպմանը Արշակ Կարապետյանն ասել էր.
«Միևնույն ժամանակ, մենք պատրաստ չենք համակերպվել գործողությունների հետ, որոնք կարող են հանգեցնել Հայաստանի պետական սահմանի խախտմանը: Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր տարածքները: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք խաղաղ ճանապարհով լուծել այս խնդիրը՝ ի ցույց դնելով մեր խաղաղասիրությունը: Միևնույն ժանանակ, մեր համբերությունը նույնպես անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում մենք իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ»։

Шойгу пригласил Аршака Карапетяна в Москву
10 августа министр обороны РА Аршак Карапетян по приглашению министра обороны РФ, генерала армии Сергея Шойгу с рабочим визитом отбыл в Российскую Федерацию.
В оборонном ведомстве сообщают, что в Москве предусмотрена встреча главы МО Армении со своим российским коллегой, а также ряд рабочих встреч.
Напомним, что накануне в ходе встречи с генсеком ОДКБ Станиславом Засем Аршак Карапетян сказал: «В то же время, мы не готовы смириться с теми действиями, которые могут привести к нарушению государственной границы Армении. Мы решительно будем защищать наши территории. Мы, бесспорно, стремимся к решению этой проблемы мирным путем, чтобы показать нашу приверженность миру. Но в то же время, наше терпение тоже небезгранично, и при отсутствии мирного разрешения данной ситуации мы оставляем за собой право решить проблему применением силы».