Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են․
«Օգոստոսի 9-ին՝ ժամը 16:00-ից 22:00-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը հարավ-արևմտյան (Շոշ-Մխիթարաշեն) հատվածում: Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀՀՆ-9 (հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ)՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով 3 արկ:
Հայկական կողմը կորուստներ չունի:
Միջադեպի առնչությամբ համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին հավատարիմ մնալ ձեռքբերված պայմանավորվածություններին և զերծ մնալ իրադրության հետագա լարման ուղղված քայլերից»։

On August 9, from 16:00 to 22:00, the Azerbaijani forces violated the ceasefire regime in the south-western (Shosh-Mkhitarashen) area in Artsakh (Nagorno-Karabakh).  As the Artsakh Defense Army reported, apart from firearms, the adversary applied SPG-9  anti-tank rocket-propelled grenade launcher toward the Armenian positions, firing 3 shells.
According to the source, the Armenian side suffered no casualties. The command of the Russian peacekeeping continent has been reported about the incident.
The Command staff of the Artsakh Defense Army calls on the Azerbaijani side to stay committed to the reached agreements and refrain from further steps to escalate the situation.