Շատերն են ֆեյսբուքյան սոցիալական էջում հետևում իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի գրառումներին։ Նրա՝ #մերբարեկամԻրանը գրառումների շարքը առավել քան հետաքրքիր են տարածաշրջանային իրավիճակի սրացման ենթատեքստում։
Ու քանի որ քաղաքացիների ակնկալիքները ու վախերը սրվում են ամեն անգամ, երբ սահման դեսպաններ են գնում, այս վերլուծությունը հենց նրանց համար է. «Մոտ մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի գլխավորած իրանական պատվիրակության այցը Գեղարքունիքի մարզի առաջնագիծ որոշակի լուսաբանման արժանացավ նաև հայկական ԶԼՄ-ներում։
Սակայն ուշադրությունից դուրս մնաց մի չափազանց կարևոր հանգամանք։
Ինչպես հաճախ է պատահում, իրանական կողմի գործողություններն անզուգաչափ էին։
Ենթադրվում էր, թե Իրանի համար առավել կարևոր է Սյունիքի մարզը, սակայն հենց Գեղարքունիք այցով իրանական պետության՝ Հայաստանում ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչը ցույց տվեց, որ պաշտոնական Թեհրանի համար Հայաստանի որևէ անկարևոր տարածք չկա։
Այս առումով ամենևին պատահական չէր նաև իրանական կողմի այս գործողության հետևանքով Ադրբեջանում ծայր առած խառնաշփոթը և անհանգստությունը, որն անթաքույց կերպով արտահայտվեց Բաքվի բռնապետի քարոզչամիջոցներում։
Այս ամենից բացի, սակայն, մեկ այլ ուշագրավ հանգամանք էլ կար՝ այցը տեղի էր ունեցել առաջնագծի հենց այն հատված, որը հարում է թշնամական ժամանակավոր բռնազավթման մեջ գտնվող Քարվաճառի տարածաշրջանին։
Լուսանկարում՝ ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանը և իրանական պատվիրակությունը հայ զինվորականների ուղեկցությամբ դիտարկում են թշնամական դիրքերը»։

Вардан Восканян: Действия иранской стороны были асимметричны
Многие следят за публикациями заведующего кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардана Восканяна в Facebook.
Цикл его публикаций с хэштегом #нашдругИран наиболее интересен в контексте обострения региональной обстановки.
Поскольку ожидания и страхи граждан обостряются каждый раз, когда послы посещают границу, этот анализ именно для них: «Приблизительно неделю назад посещение иранской делегации во главе с Чрезвычайным и полномочным послом Ирана в Армении Аббасом Бадашханом Зохури границы на участке Гегаркуникской области было освещено также армянскими СМИ.
Однако одно очень важное обстоятельство осталось без внимания.
Как часто бывает, действия иранской стороны были асимметричны.
Предполагалось, что для Ирана наиболее важна Сюникская область, однако визит самого высокопоставленного представителя иранского государства в Гегаркуник показал, что для официального Тегерана представляют важность все территории Армении.
В этом плане неслучайны были также ажиотаж и беспокойство в Азербайджане вследствие этого шага иранской стороны, и это беспокойство открыто прослеживалось в пропаганде бакинского диктатора.
Помимо всего этого, однако, было и другое примечательное обстоятельство: иранский посол посетил именно ту часть приграничья, которая примыкает к региону Карвачара, временно находящемуся под вражеской оккупацией.
На фотографии: посол ИРИ в Армении и иранская делегация в сопровождении армянских военных наблюдают вражеские позиции».