Այսօր կառավարությունը չզեկուցվող հարցերի շարքում ընդունեց որոշում, որի համաձայն, պահուստային ֆոնդից 16,9 միլիոն դրամ կտրամադրի չվճարված հավելավճարի դիմաց ՍԴ նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանին փոխհատուցում տալու համար։
Նշենք, որ 2020 թվականին ԱԺ-ի կողմից կատարված սահմանադրական փոփոխությունների հետևանքով Ալվինա Գյուլումյանը, Հրանտ Նազարյանը և Ֆելիքս Թոխյանն ազատվել էին ՍԴ դատավորրի պաշտոններից, իսկ Հրայր Թովմասյանը՝ ՍԴ նախագահի պաշտոնից:
Ալվինա Գյուլումյանը դիմել էր դատարան և ՀՀ վճռաբեկ դատարանը բավարարել է ՍԴ նախկին դատավորի վճռաբեկ բողոքը և պարտավորեցել ՍԴ աշխատակազմի ղեկավարին` Ալվինա Գյուլումյանին 09.04.2018 թվականից մինչև 26.06.2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածի համար լրացուցիչ վճարել հավելավճար՝ ամսական 601 հազար դրամի չափով` ընդհանուր 16.9 մլն դրամ:

Кабмин Армении в числе недокладываемых вопросов принял решение, согласно которому, Правительство из резервного фонда страны компенсирует 16,9 млн. драмов бывшему судье Конституционного суда Альвине Гюлумян за невыплаченную зарплату.
Отметим, что в результате законодательных изменений, инициированных уже бывшим министром юстиции Рустамом Бадасяном, власть пыталась избавиться от судей КС. В результате внесенных Национальным Собранием в 2020 году конституционных поправок Альвина Гюлумян, Грант Назарян и Феликс Тохян были освобождены от должности судей Конституционного суда, а Грайр Товмасян – от должности председателя КС.
Для защиты своих прав Гюлумян обратилась в суд, и Кассационный суд Армении частично удовлетворил жалобу Альвины Гюлумян, обязав руководителя аппарата КС выплатить последней доплату в размере 601 тысяч драмов ежемесячно на период с 09.04.2018 по 26.06.2020 - в общей сложности 16,9 млн. драмов.