ՌԴ ՆԳՆ-ն 50 տարով արգելել է ռուսներին «խոզեր» անվանած Վահաբզադեի մուտքը Ռուսաստան
Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարարությունը ռուսների մասին վատ արտահայտվելուց հետո որոշում է կայացրել արգելել Բելառուսում, Մոլդովայում և Պակիստանում Ադրբեջանի նախկին դեսպան Իսֆանդիար Վահաբզադեի մուտքը Ռուսաստանի տարածք: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի կենտրոնից:
Ավելի վաղ Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյը հայտնել էր, որ Վահաբզադեն տեսախցիկի առաջ ռուսներին «խոզեր» էր անվանել:
«Այսօր որոշումներ են կայացվել 50 տարի ժամկետով Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելու թույլտվություն չտրամադրել Ղազախստանի Հանրապետության քաղաքացի Կուաթ Ահմեդովին և Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Իսֆանդիար Վահաբզադեին, որոնք հանդես են եկել հրապարակային հայտարարություններով՝ ինտերնետում հրահրելով էթնիկ ատելություն»,-ասել են նախարարությունից:
Ղազախստանում այսպես կոչված «լեզվական պարեկությունների» կազմակերպիչ Կուաթ Ահմեդովն էլ մեղադրել էր ռուսների՝ իրենց հայրենակիցների նկատմամբ իբր արհամարհական վերաբերմունքի մեջ:
Ներքին գործերի նախարարությունը նաև հիշեցրել է, որ օգոստոսի 10-ին 10 տարի ժամկետով նմանատիպ որոշում էր կայացվել Բիշքեկի «Տեխնոպարկ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում ռուսալեզու աղջկա վրա հարձակված Ղրղըզստանի Հանրապետության քաղաքացու նկատմամբ:
«Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարությունը նախազգուշացնում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության, նրա բնակիչների և արտերկրում բնակվող հայրենակիցների դեմ ապակառուցողական գործողությունների կոչ անող օտարերկրյա քաղաքացիներին թույլ չեն տա մուտք գործել երկիր, քանի որ նրանց ներկայությունը Ռուսաստանում կարող է սպառնալ հասարակական կարգին և անվտանգությանը»,- հայտնել են գերատեսչությունից:

МВД РФ на 50 лет запретило въезд в Россию экс-послу Вагабзаде, назвавшему русских свиньями
МВД РФ приняло решение о запрете въезда на территорию России на 50 лет бывшему послу Азербайджана в Белоруссии, Молдавии и Пакистане Исфандияру Вагабзаде после высказывания о русских. Об этом ТАСС сообщили в пресс-центре МВД России.
Ранее вице-спикер Госдумы Петр Толстой сообщил, что Вагабзаде на камеру назвал русских свиньями.
"Сегодня <...> приняты решения о неразрешении въезда в Российскую Федерацию сроком на 50 лет гражданину Республики Казахстан Куату Ахметову и гражданину Азербайджанской Республики Исфандияру Вагабзаде, которые допустили публичные высказывания в сети интернет, разжигающие межнациональную рознь", - говорится в сообщении ведомства.
Куат Ахметов - организатор так называемых "языковых патрулей" в Казахстане - заявил о якобы пренебрежительном отношении россиян к своим соотечественникам.
Также в МВД напомнили, что 10 августа было принято аналогичное решение сроком на 10 лет в отношении гражданина Киргизской Республики, совершившего нападение на русскоговорящую девушку в торгово-развлекательном центре "Технопарк" города Бишкек.
"МВД России предупреждает, что иностранные граждане, призывающие к деструктивным действиям в отношении РФ, ее жителей и соотечественников, проживающих за рубежом, не будут допускаться на территорию страны в связи с тем, что их нахождение в России может угрожать общественному порядку и безопасности", - сказали в ведомстве.