Գագիկ Ջհանգիրյան. Մենք վերադառնում ենք հին համակարգին
Դատական դեպարտամենտի աշխատակազմը քաղաքացիական ծառայությունից անցում կկատարի դատական ծառայության: Այս մասին Արագածոտնի մարզում դատարանի նորանշանակ նախագահ Գոհարիկ Խաչատրյանին ներկայացնելիս հայտնել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը։
«Մենք վերադառնում ենք հին համակարգին, որը ոչ միայն հնարավորություն կտա ավելի ճիշտ կազմակերպել մեր աշխատակազմերի աշխատանքները, այլ նաև կհանգեցնի դատարանների աշխատակազմերի աշխատավարձերի բարձրացմանը»,-նշել է Ջհանգիրյանը:
ԲԴԽ ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ, աա, սակայն, սպասվող միակ փոփոխությունը չէ: Առաջիկայում կլուծվի նաև դատավորների աշխատավարձերի բարձրացման և թոշակի հարցը։
«Սոցիալական ապահովության հարցը կլուծենք և ոչ միայն դատավորների, այլ նաև քննչական և դատախազական մարմինների աշխատակիցների: Ավելին ասեմ՝ գիտեք, որ հիմա ՍԴ քննարկվում է Հակակոռուպցիոն դատարանի սահամանադրականության հարցը: Նախագծում նշված է այդ դատարանների դատավորների ավելի բարձր վարձատրության հարցը, որն էլ հենց վիճարկվում է: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ աշնանը մենք կունենանք նախագիծ, որով դատավորների աշխատավարձերն էլ կբարձրանան: Եթե չհավասարվի Հակակոռոպցիոն դատարանի դատավորների աշխատավարձերին, ապա չնչին չափով ցածր կլինի»,- ասել է  Ջհանգիրյանը:

Гагик Джангирян: Мы возвращаемся к старой системе
Аппарат судебного департамента от гражданской службы перейдет к судебной службе. Об этом сообщил и.о. председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян, представляя в Арагацотнской области новоназначенного главу суда Гоарик Хачатрян.
«Мы вовзращяемся к старой системе, которая не только даст возможность правильнее организовать работы нашего аппарата, но и приведет к повышению зарплат аппаратов судов», - отметил Джангирян.
Как сообщается на странце ВСС в Facebook, это не единственное изменение. В ближайшее время будет решен также вопрос повышения зарплат и пенсий судей.
«Мы решим вопрос социального обеспечения, и не только судей, но и работников следственных и прокурорских органов. Скажу больше: вы знаете, что КС обсуждает вопрос конституционности Антикоррупционного суда. В проекте есть пункт о более высокой оплате труда судей этих судов, что и является предметом спора. Хочу отметить, что осенью у нас будет проект, согласно которму повысятся также зарплаты судей. Если даже не сравняются с зарплатами судей Антикоррупционного суда, то будут незначительно ниже»,- сказал Джангирян.