Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դեմարշ է արել Թուրքիային
Հունաստանի ԱԳՆ-ն ուրբաթ դեմարշ է արել Թուրքիային՝ Հունաստանի Համապոնտական ֆեդերացիայի նախագահ Յորհոս Վարիմիադիսին Ստամբուլի օդանավակայանում ձերբակալելու  պատճառով: Ըստ ՏԱՍՍ-ի, այդ մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Հունաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի անունից Անկարայում Հունաստանի դեսպանատունը հրատապ բողոք է հղել Թուրքիայի ԱԳՆ-ին՝ Հունաստանի Համապոնտական ֆեդերացիայի նախագահ Յորհոս Վարիմիադիսի անօրինական կալանավորման և արտաքսման կապակցությամբ: Նա այսօր մեկնել էր Կոստանդնուպոլիս՝ որպես Պոնտական հելլենիզմի ներկայացուցիչ մասնակցելու Տրապիզոնի Պանագիա Սումելայի վանքում կայանալիք պատրիարքական պատարագին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես գրում է «Կատիմերինի» թերթը, Հունաստանի Համապոնտական ֆեդերացիայի նախագահը մտադիր էր մի քանի հոգանոց պատվիրակության հետ միասին ներկա գտնվել պատմական ուղղափառ եկեղեցու՝ Պանագիա Սումելա վանքի տոնակատարություններին: Սակայն թուրքական իշխանությունները նրան բերման են ենթարկել Ստամբուլի օդանավակայանում և արգելել են շարունակել ճանապարհորդությունը: Վարիտիմիադիսը վերադառնում է Աթենք, քանի որ թուրքական իշխանությունները փաստորեն նրան արտաքսել են: Հաղորդվում է, որ պատվիրակության մյուս անդամներն ազատ են արձակվել և թույլատրվել է շարունակել ճանապարհը: Օգոստոսի 15-ին Հունական ուղղափառ եկեղեցին նշում է Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման հիմնական կրոնական տոներից մեկը:
Ինքը՝ Վարիտիմիադիսը «Իեֆիմերիդա» թերթին ասել է, որ ձերբակալությունից հետո իրեն տարել են գրասենյակից գրասենյակ և պահել խցում 6-7 ժամ:
«Նրանք վերցրեցին իմ մատնահետքերը,  ինձ ոչինչ չասացին: Բայց ինչպես ինձ փոխանցեցին Հունաստանի հյուպատոսությունից, ճնշումներ գործադրելուց հետո թուրքերը նրանց ասել են, որ ես վտանգավոր և անցանկալի մարդ եմ»,-ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Պանագիա Սումելան Կոստանդնուպոլսի ուղղափառ եկեղեցու վանք է, որը կառուցվել է մ.թ 4-5-րդ դարերում: 4 -րդ դարի վերջից վանքում պահվում է Սուրբ Աստվածածնի հրաշափառ պատկերակը՝ Պանագիա Սումելան, որը, ըստ ավանդության, նկարել է Luուկաս առաքյալը: 2016 թ. թուրքական իշխանությունները սկսեցին վանքի վերականգնումը, իսկ 2020 թ. վերականգնման ավարտից հետո առաջին եկեղեցական ծառայությունը կատարվեց այնտեղ:
Հունաստանում ամեն տարի մայիսի 19-ին միջոցառումներ են անցկացվում՝ ի հիշատակ 1914-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ցեղասպանության զոհերի: Պոնտոսի կամ Սև ծովի հույները Պոնտոսի պատմական շրջանի էթնիկ խումբ են (Pontus Euxine անունից - հին հունարեն Սև ծով): Առաջին համաշխարհային պատերազմի և 1919-1922 թվականների հունա-թուրքական պատերազմի ընթացքում Պոնտոսի հույները հարյուր հազարաներով ենթարկվեցին տեղահանության և կանխամտածված ոչնչացման, ինչը հետագայում մի շարք երկրների կողմից ճանաչվեց որպես ցեղասպանություն:

МИД Греции объявил Турции демарш
МИД Греции сделал в пятницу демарш Турции из-за задержания в стамбульском аэропорту президента Всепонтийской федерации Греции Йоргоса Варитимиадиса. Об этом, как передает ТАСС,  сообщила в пятницу пресс-служба греческого внешнеполитического ведомства.
"По поручению министра иностранных дел Никоса Дендиаса посольство [Греции] в Анкаре направило срочный протест МИД Турции по поводу неправомерного задержания и депортации президента Всепонтийской федерации Греции Йороса Варитимиадиса. Он отправился сегодня в Константинополь [в Греции используют историческое название Стамбула], чтобы присутствовать в качестве представителя понтийского эллинизма на патриаршей божественной литургии в [монастыре] Панагия Сумела в Трапезунде [греческое название города Трабзон]", - говорится в сообщении.
Как отмечает газета "Катимерини", президент Всепонтийской федерации Греции намеревался посетить праздничные мероприятия в историческом православном монастыре Панагия Сумела вместе с делегацией, состоящей из нескольких человек. Однако турецкие власти задержали его в аэропорту Стамбула и запретили ему продолжать поездку. Варитимиадис возвращается в Афины, поскольку турецкие власти по сути приступили к его депортации. Сообщается, что другие члены делегации были отпущены, и им было позволено продолжить поездку. Элладская православная церковь 15 августа отмечает Успение Богородицы - один из главных религиозных праздников.
Сам Варитимиадис сообщил газете "Иефимерида", что после задержания его водили из кабинета в кабинет и продержали в камере 6-7 часов. "У меня взяли отпечатки пальцев. Мне ничего не говорили. Но как мне передали из греческого консульства, после оказанного давления турки сказали им, что я опасен и являюсь нежелательной персоной", - сообщил президент федерации.
Панагия Сумела - православный монастырь Константинопольской православной церкви, возведенный в конце IV - начале V века нашей эры на меловой скале Трабзона (Трапезунда). С конца IV века в монастыре хранилась чудотворная икона Богородицы Панагия Сумела, написанная, по преданию, апостолом Лукой. В 2016 году турецкими властями началась реставрация монастыря, а в 2020 году там была проведена первая после начала восстановления церковная служба.
В Греции ежегодно 19 мая проходят мероприятия в память о жертвах геноцида в Османской империи в 1914-1923 годах. Понтийские или причерноморские греки - этническая группа исторической области Понт (от названия Понт Эвксинский - Черное море на древнегреческом языке). В период Первой мировой войны и во время греко-турецкой войны 1919-1922 годов сотни тысяч понтийских греков подверглись депортациям и преднамеренному истреблению, что впоследствии признано рядом стран геноцидом.