Չինաստանի կենտրոնական բանկը 600 միլիարդ յուան է ներարկում երկրի բանկային համակարգ
Չինաստանի Ժողովրդական բանկը (ՉԺԲ) հայտարարել է, որ իր միջնաժամկետ վարկավորման (MLF) ծրագրի միջոցով բանկային համակարգ է ներարկել 600 միլիարդ յուան (92,6 միլիարդ դոլար): Մեկ տարի ժամկետով MLF-ի ներքո տրված վարկերի տոկոսադրույքը մնում է տարեկան 2.95% մակարդակի վրա: Լուրը հարղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Չինաստանի կենտրոնական բանկը դրանից բացի բանկերին տրամադրել է 10 միլիարդ յուան՝ 7-օրյա հետադարձ ՌԵՊՈ-ների շրջանակներում: Ըստ կարգավորողի, նման գործարքների տոկոսադրույքը կազմել է տարեկան 2.2%: Այս քայլի նպատակն է ապահովել բավարար իրացվելիություն բանկային համակարգում:
Վերջին անգամ ՉԺԲ-ն փոխել էր MLF տոկոսադրույքը 2020 թվականի ապրիլին, որից հետո այն տարեկան 3,15% -ից կրճատվել է մինչև 2,95%: Սա 2014 թվականի սեպտեմբերին ծրագրի մեկնարկից ի վեր ամենացածր մակարդակն է:
MLF-ը չինական կենտրոնական բանկի կողմից օգտագործվող վարկավորման կարևոր գործիք է առևտրային բանկերին իրացվելիություն ապահովելու համար և ուղղակիորեն ազդում է վարկերի հիմնական տոկոսադրույքի (LPR) վրա, որը հենանիշ դարձավ 2019-ի ամռանը: MLF-ի համաձայն, բանկերը ապահովված արժեթղթերով կարող են միջոցներ ստանալ ՉԺԲ-ից:

ЦБ Китая осуществил вливание на сумму 600 млрд юаней в банковскую систему страны
Народный банк Китая сообщил, что влил в банковскую систему 600 млрд юаней ($92,6 млрд) в рамках программы среднесрочного кредитования (MLF). Ставка по кредитам сроком на год, выдаваемых в рамках MLF, оставлена на уровне 2,95% годовых. Об этом сообщает Interfax.
Кроме того, китайский ЦБ предоставил банкам 10 млрд юаней в рамках семидневных операций обратного РЕПО. Процентная ставка по этим операциям составила 2,2% годовых. Целью этого шага является обеспечение достаточной ликвидности в банковской системе, отметил регулятор.
Последний раз НБК менял ставку MLF в апреле 2020 года: тогда она была снижена до 2,95% с 3,15% годовых. Это самый низкий уровень с момента запуска программы в сентябре 2014 года.
MLF является важным кредитным инструментом, используемым китайским ЦБ для предоставления ликвидности коммерческим банкам, и напрямую влияет на его основную ставку (loan prime rate, LPR), ставшую бенчмарком летом 2019 года. В рамках MLF банки могут получить денежные средства от НБК под залог ценных бумаг.