Ռուս խաղաղապահներն ապահովել են 58.000-րդ փոխադրամիջոցի անվտանգ անցումը Բերձորի միջանցքով
2020 թվականի նոյեմբերից Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները շուրջօրյա ռեժիմով ապահովել են ավելի քան 58,000 մեքենայի և մոտ 210,000 մարդու տեղաշարժի անվտանգությունը, սննդամթերքի և տարբեր ապրանքների տեղափոխումը Բերձորի միջանցքով, Արցախի սահմանազատման գծի մոտակայքում: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
«Դիտորդական կետի անձնակազմը վերահսկողություն է իրականացնում հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ, ապահովում Բերձորի միջանցքով մեքենաների տեղաշարժի անվտանգությունը, յուրաքանչյուր մեքենա ստուգվում է, անհրաժեշտության դեպքում՝ խուզարկվում: Անցակետով օրական անցնում է մոտ 200 մեքենա»,-ասել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վասիլի Դավիդովը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ռուս խաղաղապահները «Անցակետ» ամրության համակարգերով հագեցած դիտակետերում պարբերաբար անցկացնում են մարտական պատրաստության դասեր, ինչպես նաև զորավարժություններ՝ խախտումները և հնարավորը հարձակումները կանխելու համար:

Russian peacekeepers ensured safe passage of the 58,000th vehicle through the Lachin corridor in Artsakh
17:10 16/08/2021
Since November 2020, the servicemen of the Russian peacekeeping contingent have ensured the safety of movement of more than 58,000 vehicles and about 210,000 people, transportation of food and various goods through the Lachin corridor to Artsakh (Nagorno-Karabakh) and back around the clock near the demarcation line.
As the Russian Defense Ministry reported, servicemen of the Russian peacekeeping contingent at observation posts equipped with fortifications checkpoint routinely conduct combat training classes, as well as drills to prevent violations and a possible attack.