Թուրքիայի հյուսիսում ջրհեղեղների զոհերի թիվը հասել է 70-ի
Թուրքիայի տարածքի Սև ծովի ափամերձ հատվածում՝ Կաստամոնու, Սինոպ և Բարտին նահանգներում տեղատարափ անձրևների, ջրհեղեղների և սելավների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 70-ի, տասնյակ մարդիկ անհետ կորած են համարվում: Ըստ «ՌԻԱ նովոստի»-ի, այդ մասին հայտնել է «Hürriyet Daily News»-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի արտակարգ իրավիճակների և աղետների կառավարման մարմնին (AFAD):
Կիրակի օրը հաղորդվել էր 64 մահվան դեպքերի մասին: Զեկուցվել է նաև, որ տարերային աղետի հետևանքով տուժել է 284 մարդ, 76-ը համարվում են անհետ կորած: Թուրքիայի նախագահը  տարերայաին աղետի գոտի էր հայտարարել հյուսիսում գտնվող Կաստամոնու, Սինոպ և Բարթին նահանգները, որոնք տուժել են ջրհեղեղներից և սելավներից:
Ըստ թերթի՝ աղետի հետևանքով Կաստամոնուում զոհվել էր 60 քաղաքացի, 9-ը՝ Սինոպ նահանգում և մեկը Բարթին նահանգում: Ինչպես հայտնում է AFAD-ը, այս պահին 47 մարդ անհետ կորած է համարվում:
Ըստ գերատեսչության, որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են՝ ներգրավելով ավելի քան 8 հազար մարդ,  հազարից ավել մեքենա և 21 ուղղաթիռ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ բնական աղետի տարածքից տարհանվել է ավելի քան 1700 մարդ: Մոտ 400 բնակավայր մնացել է առանց էլեկտրականության: Կամուրջների քանդման և ճանապարհների հեղեղվելու պատճառով բնական աղետի տարածքում մի շարք մայրուղիներում, այդ թվում ՝ Բարթին-Կարաբյուկ ավտոճանապարհին, երթևեկությունն արգելափակվել է: Կաստամոնու նահանգի Բոզկուրտ քաղաքում սելավի պատճառով մի քանի բազմահարկ շենքեր են փլուզվել, փրկարարներն աշխատում են փլատակների վրա:

Число погибших при вызванных проливными дождями наводнениях и селях в провинциях Кастамону, Синоп и Бартын на черноморском побережье Турции увеличилось до 70, еще десятки числятся пропавшими без вести. Как передает РИА Новости, об этом сообщила газета Hürriyet Daily News со ссылкой на управление по чрезвычайным ситуациям и стихийным бедствиям Турции (AFAD).
В воскресенье сообщалось о 64 погибших. Также сообщалось, что от стихийного бедствия пострадали 284 человека, пропали без вести 76. Президент Турции Тайип Эрдоган объявил зоной стихийного бедствия провинции Кастамону, Синоп и Бартын на севере Турции, пострадавшие от наводнения и селей.
По данным газеты, в результате стихийного бедствия 60 граждан погибли в Кастамону, девять - в провинции Синоп и один - в провинции Бартын. Как сообщило AFAD, пропавшими без вести в настоящее время числятся 47 человек.
Поисково-спасательные работы продолжаются, в них задействованы более 8 тысяч человек, более тысячи транспортных средств и 21 вертолет, отметили в управлении.
Ранее сообщалось, что поисково-спасательные работы в районе стихийного бедствия продолжаются, проведена эвакуация более 1700 человек. Около 400 населенных пунктов остались без электричества. Из-за разрушения мостов и повреждения дорожного полотна блокировано движение по ряду автодорог в районе стихийного бедствия, в том числе по трассе Бартын-Карабюк. В городе Бозкурт провинции Кастамону из-за селя обрушились несколько многоэтажных зданий, на завалах работают спасатели.