«Հայաստան» դաշինքն առաջարկում է սահմանի իրավիճակի վերաբերյալ ԱԺ քննարկում կազմակերպել
«Ելնելով ՀՀ շուրջը և սահմանին առկա լարվածությունից՝ «Հայաստան» դաշինքն առաջարակում է օրակարգում ընդգրկված օրինագծի երկու ընթերցումների միջև եղած ժամանակահատվածում փակ, կամ բաց, ինչպես որոշենք, քննարկում կազմակերպենք համապատասխան պատասխանատու անձանց ներկայությամբ՝ հաշվի առնելով այն, որ իրարամերժ տեղեկություններ են գալիս սահմանային իրավիճակի մասին»,-ԱԺ արտահերթ նիստի մեկնարկին հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Նա հայտնեց, որ քննարկումներ կազմակերպելը նպատակ ունի ծանոթանալու իրավիճակին, որպեսզի հասարակության մտահոգությունները փարատվի:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն առաջարկեց այդ քննարկումը երկու նիստով անցկացնել, որպեսզի քննարկումն լիարժեք լինի, ինչը կնպաստի նաև ԱԺ-ում երկխոսության հաստատմանը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց, որ ընդմիջմանը ՔՊ խմբակցությունում կքննարկեն առաջարկը և կհայտնեն իրենց դիրքորոշումը:

Альянс «Армения» предлагает организовать парламентское обсуждение по ситуации на границе
«Исходя из напряженности вокруг РА и на границе, Альянс «Армения» предлагает в период между двумя чтениями по законопроекту повестки организовать закрытое или открытое – как решим – обсуждение в присутствии соответствующих ответственных лиц, учитывая то, что с границы поступают противоречивые сведения»,- в начале внеочередного заседания НС заявил руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
Он заметил, что целью организации обсуждений является ознакомление с ситуацией, чтобы развеять обеспокоенность общества.
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян предложил данное обсуждение провести двумя заседаниями, чтобы оно было полноценным, что поспособствует установлению диалога в Нацсобрании.
Спикер НС Ален Симонян заявил, что во время перерыва фракция ГД обсудит предложение и сообщит о своей позиции.