«Երբ լույս աշխարհ եկար, դու իմն էիր, հիմա՝ բոլորինը»
Մխիթար Գալեյանի ժամկետային զինծառայություն անցնում էր Արցախի ծաղկուն շրջաններից մեկում՝ Հադրութում։ Այսօր էլ նրա մայրը ֆեյսբուքյան իր էջում երբեմնի ծաղկուն քաղաքի գրկում արված լուսանկարներ է հրապարակում, կարոտով հիշում օրերը, երբ գնում էին այնտեղ որդուն տեսակցելու։
Մխիթարի ծառայության ավարտին չորս ամիս էր մնացել, ծնողներն անհամբեր սպասում էին որդու վերադարձին, պլանավորում, թե  ինչպես են դիմավորելու, ինչպես են նշելու վերադարձը, ինչ են նվիրելու...
Մխիթարի հետ ընտանիքի անդամները վերջին անգամ խոսել են սեպտեմբերի 30-ին։ Պատերազմը սկսելու հենց առաջին օրից ներգրավված է եղել թշնամու դեմ գործողություններում։ Հոկտեմբերի 1-ին «Կարախամբեյլի» կոչվող տեղամասում հերթական հրթիռակոծության ժամանակ նա իր մարմնով փակել է ընկերոջը։ Աբիկը փրկվեց, Մխիթարը հերոսացավ...
Panorama.am-ը զրուցել է  Արցախի վերջին պատերազմում անմահացած հերոսի՝ Մխիթարի մոր՝ Աստղ Գալեյանի հետ։
«Մխիթարն իմ առաջնեկն է։ Ծնվեց լուսաբացին, ժամը 7։40-ին, աչքերը մե՛ծ, ջի´նջ, ինչպես երկինքը»,- որդու հետ առաջին հանդիպման ու դրան հաջորդած տպավորության մասին պատմում է մայրը։
Մանուկ Մխիթարն անսպառ էներգիա ուներ, շատ շարժուն էր։
«Բարձրանում էր, նստում կահույքի վրա։ Անընդհատ ու ամենուր՝ տանը, թե բակում շարժման մեջ էր։  Անընդհատ միջամտում էր, խառնվում իմ գործերում, եթե տորթ էի թխում, վերցնում էր հարիչն ու շարունակ խմորը հարել»,-հիշում է տիկին Աստղը։
Անսպառ էներգիան նվազեցնելու համար 4-5 տարեկանում Մխիթարին տանում են գիմնաստիկայի դասերի, բայց դրանից հետո, ինչպես մայրն է ասում, էներգիան կրկնապատկվել է։
«Դեռ մանկուց սիրում էր սպորտը, հիշում եմ, որ դռան ձայնն էի լսում ոը հետո տեսնում, որ վայրկյանների ընթացքում Մխիթարը հայտնվել է բակի մարզահրապարակում։ Հաճախում էր լողի, ըմբշամարտի, բռնցքամարտի։ Ի ծնե տղաս օժտված էր գերբնական ուժով»,- նշում է մայրը։
2018 թվականին Մխիթարը բարձր միավորներով ընդունվել էր Հայ-ռուսական համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետ, սովորելու էր անվճար համակարգում։ Որոշել էր, որ մագիստրատուրայում ուսումը շարունակելու է որպես իրավագետ։ Դասերին կարողացավ մասնակցել ընդամենը չորս ամիս, բանակ զորակոչվեց 2019 թվականի հունվարի 17-ին։
«Դուք ինձ զրկել եք ոչ միայն որդուց, այլև հարսից, թոռներից»,- մի անգամ գրել էր տիկին Աստղը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Մայրը կարոտով է հիշում Մխիթարի անցած ծնունդները, երբ տղայի համար պատրաստում էր նրա  սիրած մուլտհերոսների նկարներով տորթեր։

Зеленоглазому Мхитар Галеяну сегодня исполнился бы 21 год.
Сегодня его мать на своей странице в Facebook публикует фотографии, сделанные в некогда цветущем городе, со светлой тоской вспоминая дни, когда они навещали сына. До конца службы Мхитара оставалось четыре месяца, родители с нетерпением ждали возвращения сына, планировали встречу, празднование его возвращения, подарки….
Члены семьи с Мхитаром в последний раз говорили 30 сентября. С первого же дня войны Мхитар участвовал в боевых действиях. 1 октября в селе под названием «Караханбейли» во время очередного ракетного обстрела он своим телом закрыл друга.
Абик остался жив. Мхитар погиб…
В беседе с Panorama.am мама героя последней арцахской войны Мхитара Астх Галеян рассказала:
«Мхитар мой первенец. Он родился на рассвете, в 7:40, глаза большие, ясные, как небеса»,- говорит мама.
Мхитар отличался энергичностью и активностью.
«Поднимался, садился на мебель. Постоянно, и дома, и во дворе был очень бойким. Всегда вмешивался, смотрел, как я работаю, когда пекла торт, брал миксер и без конца взбивал тесто»,- вспоминает госпожа Астх.
Чтобы снизить гиперактивность к 4-5 годикам Мхитара отдали на гимнастику, но после этого, как говорит мать, энергия удвоилась.
«С детства любил спорт, занимался плаванием, борьбой, боксом. Он был наделен сверхъествественной силой»,- отмечает мать.
В 2018 году Мхитар с высокими баллами поступил на факультет политологии Российско-Армянского университета, по бесплатной системе обучения. Решил, что магистратуру продожит в качестве политолога. Через четыре месяца после поступления, 17 января 2019 года он был призван в армию.
«Вы лишили меня не только сына, но и невестки, внуков»,- так однажды написала госпожа Астх на своей странице.
Мать с любовью вспоминает дни рождения Мхитара, когда пекла для своего сына торты с его любимыми мультгероями.