Վիվա-ՄՏՍ. Նոր գյուղտեխնիկա՝  Արտաբույնք համայնքին
Հարևան գյուղերից տեխնիկա խնդրելու՝ տարիների պրակտիկան Վայոց ձորի մարզի Արտաբույնք համայնքում այլևս չի կիրառվի: Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), «Էկոգյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում, լուծել են գյուղի խնդիրը: Արտաբույնքում վստահ են, որ ամիսների քրտնաջան աշխատանքի արդյունքն այլևս չեն կորցնի: Համայնքին նվիրաբերված՝ գործարանային արտադրության «Բելառուս» տրակտորն ու «Տուկան-1600» մոդելի՝ հակավորիչ սարքը, բոլորի հողամասերում կհայտնվեն համակարգված ժամանակացույցով:
Վիվա-ՄՏՍ  ընկերությունից հայտնում են, որ չնայած խիստ անհրաժեշտությանը, Արտաբույնքի բնակիչները տրակտոր չեն ունեցել: Հարևան գյուղերի աջակցությունից օգտվելու համար ստիպված են եղել հարմարվել ժամանակի կորստի և լրացուցիչ ծախսեր անելու անհրաժեշտության հետ: Հիմա արդեն վստահ են՝ հնձված խոտն արևի տակ շատ երկար չի մնա, քամուց էլ չի քշվի: Պատրաստ են իրար թև-թիկունք լինել և աշխատել:
«Գյուղում ապրելու ձգտում կա, բայց եղած խնդիրները երբեմն պատճառ են դառնում, որ մարդիկ ընտրեն օտար երկրում աշխատելու ճանապարհը: Այդ ամենը կանխելու համար նաև՝ գյուղացուն ձեռք մեկնելը, աջակցելը շատ կարևոր է: Տարիներ շարունակ, բերքահավաքի ժամանակ լուրջ խնդիրներ ենք ունեցել: Վստահաբար կարելի է ասել. որ մեր հոգսերն արդեն կթեթևանան», - ասել է վարչական ղեկավար Արմեն Սեդրակյանը:
Գործընկեր կազմակերպությունները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), ձգտում են պայմաններ ապահովելով՝ նպաստել մարզերի զարգացմանը: Կա այն վստահությունը, որ ապրուստը հոգալու միջոցներ և կենցաղավարության նվազագույն պայմաններ ապահովելու դեպքում, հնարավոր կլինի նպաստել գյուղական համայնքների զարգացմանը:
«Հողի մշակ լինելը բարդ, բայց  պատվաբեր գործ է։ Աշխատավոր մարդը լավ գիտի հողի արժեքը։ Մեր նպատակը հեռավոր գյուղերում  այդ պատասխանատու գործն անող մարդկանց աջակցելն է: Փորձում ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում իրականացնել տարբեր ծրագրեր: Համոզված ենք, որ այս աջակցությունը նույնքան կարևոր է, որքան հեռավոր մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացումը: Այսուհետ դուք հնարավորություն կունենաք ձեր առօրյա աշխատանքն ավելի արդյունավետ կազմակերպելու և ստանալու առավելագույնը: Ամուր թելերով կապված մնացեք ձեր գյուղին և ամեն օր, ձեր աշխատանքով շենացրեք այն»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արտաբույնքում գյուղատնտեսական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Գյուղացուն օգնության հասած տեխնիկան ոչ միայն նոր է, այլև շահագործման առումով՝ հեշտ կառավարելի:

Viva-MTS: New agricultural equipment for the Artabuynq settlement
In Artabuynq settlement of the Vayots Dzor region there is no longer needed to request agricultural equipment from neighboring communities. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) resolved the issue within the “Eco Villages Network” project. As Viva-MTS reported, people in Artabuynq are sure that from now on the results of their hard work won’t be lost. The factory-made "Belarus" tractor donated to the community and the "Tukan-1600 model" baler will appear on everyone's land with a systematic schedule.
Despite the urgency and need, the residents of Artabuynk did not have a tractor. In order to benefit from the support of the neighboring villages, they had to adjust to the waste of time and the need to incur additional costs. Now they are sure that the harvested grass will not stay in the open air and in the sun for very long, nor will it be blown away by the wind. They are ready to support each other and start the work.
“People do want to stay in the village, but sometimes the daily problems they face lead them to leave their home and work outside the country. To stop the emmigration, we need to give a hand of help to the villagers. For many years the harvesting period was very problematic for us. Now we can say for sure, that our problems will be alleviated,” said Armen Sedrakyan, the community head of Artabuynq community.
The partnering organizations – the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and Viva-MTS – are seeking ways to contribute to the development of the regions by improving infrastructural conditions of the villages. Partners believe that it will be possible to contribute to the development of rural communities by providing a means of subsistence and a minimum standard of living.
“Being a man of land is a hard yet honorable thing. A man of work knows perfectly well the price of land. Our purpose is to support those engaged in that very responsible task in the remote villages. We strive to implement variety of projects to the best of our ability. We believe this kind of support is as important as the development of infrastructures in remote regions. Now you will have an opportunity to organize your routine work more efficiently and get the maximum of it. Stay strongly tied to your village and make it flourish in an everyday effort,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Agricultural works are underway in Artabuynk. The equipment that came to the aid of the villagers is not only new, but also easy to manage and operate.