Գորիսի փոխքաղաքապետերը ձերբակալվել են
Գորիսի փոխքաղաքապետեր Իրինա Յոլյանը, Մենուա Հովսեփյանը ձերբակալվել են։ Տարածված լուրը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին Քննչական կոմիտեից։
«Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, Մենուա Հովսեփյանին նաև 149.1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով»,-ասաց ՔԿ մամուլի խոսնակ Վարդան Թադևոսյանը։
Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածը վերաբերում է յուրացնելուն կամ վատնելուն, հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է.
«Յուրացնելը կամ վատնելը` հանցավորին վստահված ուրիշի գույքի հափշտակությունը առանձնապես խոշոր չափերով պատժվում է ազատազրկմամբ` հինգից ութ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»։
Քրեական օրենսգրքի 149.1 հոդվածը վերաբերում է  Նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուց կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելուն։
Այս հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը սահմանում են.
« Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որը կատարավել է
1) կատարվել է ծառայողական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով,
2) կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
պատժվում է ազատազրկմամբ` չորսից վեց տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` մեկից երեք տարի ժամկետով»։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» դաշինքին աջակցություն հայտնած Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը,  ԱԺ պատգամավոր ընտրված Մեղրիի նախկին քաղաքապատե Մխիթար Զաքարյանը, Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը տարբեր մեղադրանքներով գտնվում են անազատության մեջ։ Շատերը դա որակում են քաղաքական հետապնդում։

Deputy Mayors of Goris town in southern Syunik province of Armenia were arrested on Tuesday, Armenia's Investigative Committee confirmed to Panorama.am. According to the source, criminal charges are brought against Irina Yolyan, envisaged by Part 3 of the Article 179 of RA Criminal Code which is squandering or embezzlement. The other deputy mayor Menua Hovsepyan faces charged, envisaged by Part 2 of Article 149.1  which is hindrance to the free implementation of the citizen’s right to elect committed with threat to property and with financial incentive.
To remind, Goris Mayor Arush Arushanyan himself is under detention. Arushanyan was arrested for two months after the Yerevan court granted the petition submitted by Armenia's Special Investigation Committee. The Mayor, who is also member of 'Armenia' opposition parliamentary faction, is charged with offering bribes to two people to get them to vote in favor of opposition  bloc in June 20 snap parliamentary elections.
The prosecution launched by the law enforcement against the heads of local self-government bodies in Armenia are widely seen as politically motivated and come as part of Pashinyan's recent crackdown on local community leaders who had actively supported the opposition during the pre-election period.