Գորիսի փոխքաղաքապետերը ձերբակալվել են
Գորիսի փոխքաղաքապետեր Իրինա Յոլյանը, Մենուա Հովսեփյանը ձերբակալվել են։ Տարածված լուրը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին Քննչական կոմիտեից։
«Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, Մենուա Հովսեփյանին նաև 149.1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով»,-ասաց ՔԿ մամուլի խոսնակ Վարդան Թադևոսյանը։
Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածը վերաբերում է յուրացնելուն կամ վատնելուն, հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է.
«Յուրացնելը կամ վատնելը` հանցավորին վստահված ուրիշի գույքի հափշտակությունը առանձնապես խոշոր չափերով պատժվում է ազատազրկմամբ` հինգից ութ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»։
Քրեական օրենսգրքի 149.1 հոդվածը վերաբերում է  Նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուց կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելուն։
Այս հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը սահմանում են.
« Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որը կատարավել է
1) կատարվել է ծառայողական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով,
2) կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
պատժվում է ազատազրկմամբ` չորսից վեց տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` մեկից երեք տարի ժամկետով»։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» դաշինքին աջակցություն հայտնած Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը,  ԱԺ պատգամավոր ընտրված Մեղրիի նախկին քաղաքապատե Մխիթար Զաքարյանը, Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը տարբեր մեղադրանքներով գտնվում են անազատության մեջ։ Շատերը դա որակում են քաղաքական հետապնդում։

Вице-мэры Гориса задержаны
Вице-мэры Гориса Ирина Йолян и Менуа Овсепян задержаны. Информацию Panorama.am подтвердили в Следственном комитете.
«Им предъявлено обвинение по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса, Менуа Овсепяну – также по признакам пунктов 1 и 2 части 2 статьи 149.1»,- сказал пресс-секретарь СК Вардан Тадевосян.
во вторник в рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по особо важным делам СК Армении, сообщается на странице Сюникской области в Facebook-e.
Также задержаны сотрудники городской администрации Гориса Армине Чопчян и Сусанна Саркисян. "Их обвиняют в присвоении или растрате средств в крупном размере", - говорится в сообщении.
Вице-мэру Овсепяну инкриминируется также препятствование реализации Избирательного кодекса, работе избиратальных комиссий и участвующих в голосовании лиц.
Статья 179 Уголовного кодекса касается присвоения или растраты средств, пункт 1 части 3 устанавливает:
«Хищение чужого имущества, вверенного виновному, в значительных размера наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой»
Статья 149.1 касается Принуждения к предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума или к отказу от агитации.
Пункты 1 и 2 части 2 настоящей статьи устанавливают:
«1) совершенное с использованием служебной или иной зависимости;
2) совершенное с использованием должностного положения;
наказывается лишением свободы на срок от четырех до шести лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от одного года до трех лет».
Напомним, что мэр общины Горис Аруш Арушанян, экс-мэр Мегри Мхитар Закарян, экс-мэр Сисиана Артур Саркисян по разным обвинениям находятся в несвободе. Многие расценивают это как политическое преследование.