ԱՆ. Կորոնավիրուսի նոր շտամների հայտնաբերումն իրավիճակն առավել մտահոգիչ է դարձնում
Հայաստանի Հանրապետությունում COVID-19-ով հիվանդացության ցուցանիշն աճման միտում ունի: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից ու մանրամասնում, որ նոր շտամների հայտնաբերումն ու հաստատումն իրավիճակն առավել մտահոգիչ է դարձնում, հատկապես, նոր ուսումնական տարվա մեկնարկից առաջ:
Հերթական  ալիքին դիմակայելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը զգոնության կոչ է անում:
Համավարակի շղթան կոտրելու, վարակի տարածումը կանխելու և իրավիճակը վերահսկելիի սահմաններում պահելու համար Ոստիկանությունը և տեսչական մարմիններն այսօրվանից իրականացնում են խստացված ստուգումներ հանրային վայրերում և փակ տարածքներում:
ԱՆ-ից հիշեցնում են.
• փակ տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր է,
• COVID-19-ից պաշտպանվելու արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է:
Միաժամանակ, COVID-19-ի տարածման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը ևս կրկին հորդորում է պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝
• կրե՛ք դիմակ,
• պահպանե՛ք ձեռքերի հիգիենան, պարբերաբար ախտահանե՛ք ձեռքերը 70%-անոց ալկոհոլային հիմքով ախտահանիչով,

Минздрав: Обнаружение новых штаммов коронавируса делает ситуацию более удручающей
Показатель заражения коронавирусом в Республики Армении показывает тенденцию роста. Об этом сообщают в Министерстве здравоохранения, отмечая, что обнаружение и подтверждение новых штаммов делают ситуацию более удручающей, особенно в преддверии нового учебного года.
С целью противостояния очередной волне Министерство здравоохранения призывает к бдительности.
Для разрыва цепочки эпидемии, предотвращения распространения инфекции и контролируемости обстановки Полиция и инспекционные органы с сегодняшнего дня проводят ужесточенные проверки в общественных местах и закрытых помещениях.
В Министерстве здравоохранения напоминают:
• ношение маски в закрытых помещениях обязательно,
• эффективный способ защиты от COVID-19 – вакцинация,
При этом, с целью снижения риска распространения COVID Минздрав вновь призывает соблюдать эпидемиологические правила: