Այստեղ գործել է ցուցմունք ազատության դիմաց չգրված կանոնը. Էրիկ Ալեքսանյան
Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 149.1 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով և 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով: Լրագրողների հետ զրույցում փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանն ասաց, որ 149.1-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը փոխկապակցված է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի գործի հետ:
Նա նշեց, որ տվյալ մեղադրյալի շրջանակում կրկին գործ ունեն Քարահունջ բնակավայրի ղեկավար Լուսինե Ավետյանի ցուցմունքի հետ, որը հավատ չներշնչող ցուցմունք է, գործում առկա այլ ապացույցների հետ եթե համադրեն, հերքվում են:
«Մենք ոնց կարող ենք հավատալ մի մարդու, որը 4 անգամ տվել է ցուցմունք, բոլոր ցուցմունքները հակասական են: Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ Ավետյանը ցուցմունքները տվել է այն բանից հետո, երբ նա կալանավորվել է, ազատվել է արգելանքից այն ժամանակ, երբ այդ ցուցմունքներն առերես պնդել է Առուշ Առուշանյանի հետ:
Միանշանակ, յուրաքանչյուրը կարող է ասել, որ այստեղ գործել է ցուցմունք ազատության դիմաց  չգրված կանոնը: Դա ուղղակի ակնհայտ է»:
Հիշեցնենք, որ երեկ ձերբակալվել էր նաև Գորիսի փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյանին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել 179 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը երկու ամսով կալանավորվել է հուլիսի 16-ին:
Քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածը վերաբերում է յուրացնելուն կամ վատնելուն, հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է.
«Յուրացնելը կամ վատնելը` հանցավորին վստահված ուրիշի գույքի հափշտակությունը առանձնապես խոշոր չափերով պատժվում է ազատազրկմամբ` հինգից ութ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»։
Քրեական օրենսգրքի 149.1 հոդվածը վերաբերում է  Նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուց կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեի քարոզչություն կատարելուն խոչընդոտելուն։

Здесь применено неписаное правило «показание взамен свободы» - Эрик Алексанян
Вице-мэру Менуа Овсепяну предъявлено обвинение по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса, а также по признакам пунктов 1 и 2 части 2 статьи 149.1. В беседе с журналистами адвокат Эрик Алексанян отметил, что второе обвинение связано с делом мэра Гориса Аруша Арушаняна.
По его словам, в данном обвинении опять же имеют дело с показанием главы Караунджа Лусине Аветян, это показание при сопоставлении с другими доказательствами, опровергаются.
«Как мы можем верить человеку, который 4 раза дал показания, и все они противоречат друг другу. Примечательно, что Аветян дала показания после того, как была арестована, была освобождена от стражи после очной ставки с Арушем Арушаняном.
Однозначно, каждый может сказать, что здесь было применено неписаное правило «показание взамен свободы. Это просто очевидно».
Напомним, что накануне была задержана также вице-мэр Горися Ирина Йолян, которой предъявлено обвинение по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса.
Мэр Гориса Аруш Арушанян на два месяца арестован 16 июля.
Статья 179 Уголовного кодекса касается присвоения или растраты средств, пункт 1 части 3 устанавливает:
«Хищение чужого имущества, вверенного виновному, в значительных размера наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой»
Статья 149.1 касается Принуждения к предвыборной агитации или агитации по вопросам референдума или к отказу от агитации.
Пункты 1 и 2 части 2 настоящей статьи устанавливают:
«1) совершенное с использованием служебной или иной зависимости;
2) совершенное с использованием должностного положения;
наказывается лишением свободы на срок от четырех до шести лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от одного года до трех лет».
Напомним, что мэр общины Горис Аруш Арушанян, экс-мэр Мегри Мхитар Закарян, экс-мэр Сисиана Артур Саркисян по разным обвинениям находятся в несвободе. Многие расценивают это как политическое преследование.