Այսօր՝ օգոստոսի 18 –ին, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ կողմերն առարկայական քննարկել են իրավիճակը Աֆղանստանում, փոխադարձ հետաքրքրություն են հայտնել իրավիճակի կայունացման հարցում և կոչ են արել առանցքային ազգային ուժերին հնարավորինս արագ ապահովել անվտանգությունն ու օրենքը երկրում:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային և երկկողմ օրակարգի այլ հարցերի: Դիտարկվել է առաջիկա երկկողմ շփումների ժամանակացույցը ամենաբարձր և բարձր մակարդակներով:

Lavrov, Cavusoglu discussed the situation in Afghanistan in a phone call
The foreign ministers of Russia and Turkey, Sergey Lavrov and Mevlut Cavusoglu, discussed the situation in Afghanistan in a phone call on Wednesday, urging the key national forces to ensure security in Afghanistan, the Russian Foreign Ministry reported.
"The sides fully discussed the situation in Afghanistan, they expressed mutual interest in the stabilization of the situation and urged the key national forces to ensure security as well as law and order in the country as soon as possible," the Foreign Ministry said.
The top diplomats also focused on other issues on the international and bilateral agenda, it added. Lavrov and Cavusoglu "considered the schedule of upcoming bilateral contacts at the senior and highest levels," it reported.