Ռուս խաղաղապահները Արցախում պարբերաբար իրականացնում են մարտական պատրաստության գործողություններ
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դիտորդական կետերի անձնակազմը պարբերաբար իրականացնում է մարտական պատրաստության գործողություններ և վարժանքներ՝ խախտումները, ինչպես նաև դիտակետի վրա հնարավոր հարձակման կանխելու համար: Այդ մասին տեղեկատվություն է հրապարակվել ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Տարածված հաղորդագրության մեջ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայող Իվան Զոլոտարևը պատմել է Արցախում իր ծառայության սկզբի, դիտորդական կետում առաջադրանքների կատարման, առօրյա կյանքի և ժամանցի մասին:
«Ես զինվորական ծառայությունը սկսել եմ 2017-ին և վեց ամիս անց արդեն պայմանագիր կնքեցի: Ներկայումս իմ ծառայության հինգերորդ տարին է: Հունվարին տեղեկատվություն տրամադրվեց Արցախի Հանրապետություն երկարաժամկետ գործուղման մեկնելու վերաբերյալ`ռուսական խաղաղապահ զորախմբում առաջադրանքներ կատարելու համար: Գործուղման մեկնելը կամավոր էր: Մեկնելու նախապատրաստումը տևեց երեք ամիս: Հպարտ եմ, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կազմում գործուղման եմ եկել Արցախ:
Մեր զինված ուժերը հասարակության մեջ ասոցացվում են՝ «Որտեղ ենք մենք, այնտեղ խաղաղություն» կարգախոսի հետ»,-ասել է Իվան Զոլոտարևը և հավելել. «Արցախ ժամանելուն պես ինձ զարմացրեցին այն պայմանները, որոնք ստեղծվել էին Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմում հատուկ առաջադրանքներ կատարելու համար, ինչպես նաև սոցիալական ապահովության մակարդակը, ժամանցի և սպորտային հարմարությունների կազմակերպումը:
Ընտանիքս դրական է վերաբերվում մասնագիտությանս ընտրությանը, ծնողներս հպարտ են, որ այսքան տարի ծառայում եմ բանակում: Հայրս զինվորական է, պապս՝ զինվորական: Նրանք աջակցեցին ինձ Արցախ գործուղման իմ ընտրության հարցում: Տեղի բնակչությունը մեզ վերաբերվում է դրական և հարգալից: Ես ինքս բազմիցս երախտագիտության խոսքեր եմ լսել տեղի բնակիչներիից այն մասին, որ մենք խաղաղություն ենք բերում իրենց երկիր»:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բոլոր դիտակետերը հագեցած են «Անցակետ» պաշտպանական համակարգով, որոնք նախատեսված են զինծառայողներին փոքր զենքից և բեկորներից պաշտպանելու, ինչպես նաև շրջակա տարածքի բազմակողմանի դիտարկումներ իրականացնելու համար:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հարմարավետ, ժամանակակից պայմաններ են ստեղծվել դիտակետերում ծառայություն կազմակերպելու, առօրյա կյանքի կազմակերպման, խաղաղապահ ստորաբաժանումների անձնակազմի ֆիզիկական պատրաստվածության և հանգստի համար:
Յուրաքանչյուր զինվորոկան ավանի տարածքում կա արհեստական խոտածածկով մարզասրահ, բաղնիք, բժշկական կենտրոն, չորանոց, հագուստի մաքրման սենյակ, ժամանցի սենյակ, գրասենյակ, պահեստ, ճաշարան և մթերային խանութ:

Российские миротворцы периодически осуществляют мероприятия боевой подготовки в Арцахе
Личный состав наблюдательных постов российского миротворческого контингента в плановом порядке осуществляет мероприятия боевой подготовки и проводит тренировки по предотвращению нарушений, а также возможного нападения на наблюдательный пост. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Военнослужащий российского миротворческого контингента Иван Золотарев рассказал о начале своей службы и выполнении задач на наблюдательном посту, жизни, быте и досуге в Арцахе.
«Срочную службу начал в 2017 году и через полгода подписал контракт. В настоящее время идет пятый год службы. В январе довели информацию о подготовке в длительную командировку в Арцах для выполнения задач в российском миротворческом контингенте. Убытие в командировку было добровольное. Подготовка к командировке проходила в течение трех месяцев. Я горжусь тем, что приехал в командировку в составе российского миротворческого контингента в Нагорный Карабах.
Наши Вооруженные Силы ассоциируются в обществе фразой: «Где мы – там МИР!», - рассказал Иван Золотарев. «По прибытию в Нагорный Карабах был удивлен созданными условиями для выполнения специальных задач в составе российского миротворческого контингента, уровнем социального обеспечения, организованным досугом и местами для занятия спортом. Мои родные относятся к моему выбору профессии положительно, родители гордятся тем, что я столько лет служу в армии. У меня отец военный, дедушка был военным. Поддержали меня в моем выборе поехать в командировку в Арцах. Местное население относится к нам положительно и с уважением. Сам неоднократно слышал слова благодарности от местных жителей о том, что мы несем мир на их территории», - пояснил Иван.
Согласно сообщению, все наблюдательные посты российского миротворческого контингента оборудованы фортификационными сооружениями «Блокпост», предназначенными для защиты военнослужащих от стрелкового оружия и осколков, а также ведения кругового наблюдения за близлежащей территорией.
Для организации несения службы на наблюдательных постах, организации быта, занятий по физической подготовке и отдыха личного состава миротворческих подразделений созданы комфортные, современные условия.
На территории каждого городка есть спортзал с искусственным покрытием, баня, медицинский пункт, сушилка, комната чистки обмундирования, комната досуга, канцелярия, кладовая имущества, столовая, а также продуктовый склад.