Վրաստանում դիմակ կրելը պարտադիր է դառնում նաև բաց տարածքներում
Վրաստանում բաց տարածքներում շնչադիմակ կրելը կրկին պարտադիր է դառնում: Jnews-ի հաղորդմամբ, համապատասխան որոշումն ընդունվել է Համակարգող խորհուրդի օգոստոսի 17-ի նիստում:
Առողջապահության նախարար Էկատերինե Տիկարաձեն հայտարարել է, որ փակ և բաց տարածքներում պարտադիր է շնչադիմակ կրել:
«Խորհրդի որոշմամբ ավելացվել է նոր կանոնակարգ, որը վերաբերում է պարտադիր շնչադիմակ կրելուն: Օգոստոսի 17-ից պարտադիր է օգտագործել շնչադիմակ բաց և փակ տարածքներում, ինչը, մեր կարծիքով, հաշվի առնելով ներկայիս համաճարակը, մեզ համար կլինի ամենակարևոր և արդյունավետ միջոցներից մեկը, որպեսզի կարողանանք արդյունավետորեն հաղթահարել չորրորդ ալիքը», - ասել է Տիկարաձեն:
Մեկ շաբաթ առաջ խորհուրդը որոշում էր կայացրել պարտադիր դարձնել շնչադիմակ կրելը բաց տարածքներում, որտեղ հավաքվում է ավելի քան հինգ մարդ:

В Грузии ношение масок становится обязательным также на открытом пространстве
В Грузии с сегодняшнего дня ношение масок становится обязательным как во внутренних помещениях, так и во внешнем пространстве. Такое решение принял сегодня Координационный совет правительства республики, передает Jnews.
Министр здравоохранения Екатерина Тикарадзе заявила, что ношение маски обязательно и в закрытых помещениях, и на открытом воздухе.
«Решением совета добавлено новое требование, касающееся обязательного ношения масок. С сегодняшнего дня использование маски становится обязательным во внутреннем и внешнем пространствах. Вы знаете, что мы на протяжении месяцев говорили о том, насколько маска эффективна для защиты от инфекции, и исходя из этого, исходя из нынешней эпидситуации, считаем, что это будет одним из самых важных и эффективных средств для эффективного преодоления т.н. четвертой волны».
Неделю назад Совет принял решение об обязательном ношении масок на открытом пространстве везде, где собирается пять и более граждан.