«COVID-19-ի հետ կապված, ցավոք, նոր բռնկումների վտանգն առկա է, և մենք պետք է անենք հնարավորը, որպեսզի ուսումնական տարվա մեկնարկին պատրաստ լինենք»,- նշել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ Հայաստանում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Օլեգ Ստորոժենկոյի հետ հանդիպմանը։
Ան փոխանցմամբ, Ստորոժենկոն ԱՀԿ-ի անունից իր երախտագիտություն է հայտնել նախարարությանը` տեղական և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ուղղությամբ տարվող աշխատանքնրի համար` վստահեցնելով, որ Հայաստանը կշարունակի աջակցություն ստանալ:
«ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակը և ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակը լիովին հավատարիմ են երկրում ԱՀԿ հիմնական գործընկեր առողջապահության նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցության հանձնառությանը»,- նշել է Օլեգ Ստորոժենկոն:
Անդրադառնալով առողջապահական համակարգի առջև ծառացած այլ խնդիրների լուծմանը` առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հիշեցրել է, որ կառավարության գործունեության հնգամյա հավակնոտ ծրագրում ներառված է նաև բժշկական ապահովագրության ներդրման անհրաժեշտությունը:

«Опасность новых вспышек COVID-19, к сожалению, существует, и мы должны сделать все возможное, чтобы быть готовыми к началу нового учебного года»,- сказала министр здравоохранения Анаит Аванесян на встрече с новоназначенным специальным представителем Всемирной организации здравоохранения в Армении Алегом Стороженко.
Как передает Минздрав, Стороженко от имени ВОЗ выразил признательность министерству за проводимые работы по взаимодействию с местными и международными коллегами, заверив, что Армения продолжит получать поддержку.
«Армянский офис ВОЗ и европейский региональный офис ВОЗ всецело привержены продолжению эффективного сотрудничества с министерством обороны-основным партнеров ВОЗ в стране»,- сказал Стороженко.
Коснувшись решения проблем, существующих в системе здравоохранения, министр Анаит Аванесян напомнила, что в пятилетнюю амбициозную программу деятельности правительства входит также необходимость внедрения медицинского страхования.