Ռուս խաղաղապահները խմելու ջուր են մատակարարում Ստեփանակերտի ավելի քան 200 ընտանիքի
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները Ստեփանակերտում և Արցախի հեռավոր շրջաններում խմելու ջուր են մատակարարել ավելի քան 200 ընտանիքի: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
«Տասներորդ օրն է ջուր չկա: Շատ շնորհակալ ենք ջուր բերելու համար: Միշտ ջուրը չի բավարարում, հատկապես ամռանը: Մենք 6 հոգով ապրում ենք երկրորդ հարկում: Օգնությունը միշտ անհրաժեշտ է: Շատ շնորհակալ եմ ջրի համար և ոչ միայն ջրի, այլ՝ ամեն ինչի»,-ասել է Արցախի բնակիչ Ալինա Հակոբյանը և հավելել. «Դուք շատ բան եք արել մեզ համար: Օրական մեկ անգամ բերում են, քիչ է, անմիջապես օգտագործում ենք: Լավ կլիներ, որ ջուրը հաճախ բերեն, բայց, այսքանի համար էլ ենք շնորհակալ խաղաղապահներին»:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, երկու օրվա ընթացքում խաղաղապահ զորակազմի նյութատեխնիկական ապահովման ստորաբաժանումները Արցախի բնակիչներին հասցրել են մոտ 15 տոննա խմելու ջուր:
«Ուզում եմ ասել, որ մեզ համար շատ դժվար էր ջուրը չորրորդ հարկ բարձրացնելը: Դույլերով գնում ենք այգի և տարբեր տեղեր, որպեսզի ինչ-որ կերպ ջուր հայթայթենք: Բակում երբեք ջրատար չի եղել: Դուք եկաք և մեզ ջուր բերեցիք, շատ շնորհակալ եմ դրա համար: Վերջապես մենք կարողացանք ջուր վերցնել ձեր ջրատարից: Ես ուզում եմ, որ դուք երկար մնաք այստեղ»,- ասաց Ստեփանակերտի բնակիչ Տիգրան Աբրահամյանը:
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մինչև ջրակայանում վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքների ավարտը և Արցախի քաղաքներ և շրջաններ խողովակաշարի անցկացումը, խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ամեն օր ջուր կտրամադրեն տեղի բնակիչներին:
«Ստեփանակերտի տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տեղի բնակիչների՝ խմելու ջրով ապահովելու դիմումի հիման վրա ռուս խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը որոշում է կայացրել օրական ջրի առաքում իրականացնել: Մինչ օրս մոտ 10 տոննա խմելու ջուր է տրվել տեղի բնակչությանը»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վլադիսլավ Դեմկինը:
Բացի այդ, ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Մարտունու շրջանի Թաղավարդ և Կարմիր Շուկա բնակավայրերի բնակիչներին ջուր մատակարարելու նպատակով արտեզյան ջրհորից ջրատարի անցկացման անվտանգությունը:

Российские миротворцы доставили питьевую воду более 200 семьям в Арцахе
Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили питьевой водой более 200 семей в Степанакерте и отдаленных районах Арцаха. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«Воды уже десятый день нет. Большое вам спасибо, что сейчас привезли воду. Воды всегда не хватает, тем более летом. Живем на втором этаже, шестеро нас. Помощь всегда нужна. Большое вам спасибо за воду и не только за воду, но и за всё», - рассказала жительница Арцаха, Алина Акопян. «Вы для нас очень многое сделали. В день один раз привозят, не хватает, тут же заканчивается. Было бы хорошо, если бы часто привозили. Ну и на том спасибо миротворцам», - поблагодарила она.
За двое суток подразделения материально-технического обеспечения миротворческого контингента доставили около 15 тонн питьевой воды жителям Нагорного Карабаха.
«Я хочу сказать, что нам было очень сложно носить воду на четвертый этаж. Ходили в парк с ведрами и в разные места, чтобы хоть как-то добыть воду. Во дворе ни разу не было водовоза. Вы пришли и привезли нам воду, вам большое спасибо. Наконец-то смогли из вашего водовоза немного взять воды. Я хочу, чтобы вы еще долго тут оставались», - сказал житель города Степанакерт Тигран Абрамян.
В сообщении отмечается, что до завершения ремонтно-восстановительных работ на водной станции и прокладки трубопровода в города и районы Арцаха военнослужащие миротворческого контингента ежедневно будут обеспечивать местных жителей водой.
«Командованием российского миротворческого контингентом принято решение в связи с обращением органами местного самоуправления г. Степанакерт по обеспечению питьевой водой местного населения. Составлен график ежедневного подвоза воды. На сегодняшний день выдано около 10 тонн питьевой воды местному населению», - сказал представитель российского миротворческого контингента Владислав Демкин.
Также российские миротворцы обеспечивают безопасность при прокладке водопровода из артезианской скважины в Мартунинском районе для подачи воды жителям населенных пунктов Тагавард и Красный рынок.