Անահիտ Ավանեսյան. Հիվանդանոցային օղակում իրավիճակը դեռևս վերահսկելի է
Կորոնավիրուսային հիվանդության ցուցանիշների աճով պայմանավորված` մասնագետները քննարկել են COVID-19-ի նոր շտամների առանձնահատկությունները, վիրուսի տարածումը հնարավորինս կանխելու, բժշկական կենտրոններում նախատեսվող աշխատանքները, բուժման նոր մեդոթները մշակելու և կիրառելու մարտավարությունը:
Առողջապահության նախարարության փոխանցմամբ, ներկայացնելով առկա վիճակագրությունը` ոլորտի պատասխանատուներն ընդգծել են, որ հիվանդանոցային օղակում իրավիճակը դեռևս վերահսկելի է, նաև անդրադարձել  արտաքին և ներքին մարտահրավերներին` կապված համաշխարհային ցուցանիշների բարձրացման հետ, խոսել դեղորայքի և անհրաժեշտ այլ բժշկական պարագաների մատակարարման խնդիրների, վերապրոֆիլավորված կենտրոնների ծավալների ու կազմակերպչական աշխատանքների մասին:
Մասնագետները նշել են, որ տարածաշրջանում COVID-19-ի ահագնացող աճի միտում կա` ուղեկցված նոր շտամների ծանր ընթացքի և հիվանդության երիտասարդացման բարդություններով, ուստի պետք է պատրաստ լինել և այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնել` սպասվող առաջիկա ալիքին հնարավորինս դիմակայելու նպատակով:
«Մենք պետք է աշխատենք առողջապահական համակարգում` առաջնային օղակում,  շտապ բժշկական օգնության ծառայությունում, պետական և մասնավոր բուժհիմնարկներում այդ պահանջին խիստ հետևողական լինելու ուղղությամբ: Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինն իր հերթին հստակ հանձնարարականներ ունի փակ տարածքներում դիմակ կրելու պահանջի նկատմամբ վերահսկողությունը խստացնելու առնչությամբ, ինչը, թերևս, կօգնի զսպելու վարակի տարածումը»,-նշել է Անահիտ Ավանեսյանը:

В связи с ростом случаев инфицирования коронавирусом специалисты обсудили специфику новых штаммов COVID-19, тактику предотвращения распространения вируса, разработки и применения предусматриваемых в медучреждениях работ, новых методов лечения.
Как передает Минздрав, с учетом нынешней статистики ответственные сферы подчеркнули, что обстановка в больничном звене пока что контролируема, а также коснулись внешних и внутренних вызовов относительно роста всемирных показателей заражения, обсудили вопросы, связанные с поставками лекарств и остальных медицинских принадлежностей, а также вопросы по объемам перепрофилированных центров и организации их работ.
Специалисты отметили, что в регионе намечена тенденция роста COVID-19, сопровождающаяся осложнениями в связи с новыми штаммами и омоложением болезни, следовательно, надо быть готовыми и более эффективно работать в данном направлении с целью противостояния возможной новой волне.
«Мы должны работать в направлении строгой последовательности соблюдения требований в первичном звене системы здравоохранения, в службе скорой помощи, государственных и частных медицинских учреждениях. Орган здравоохранения и инспекционный орган в свою очередь имеют четкие поручения по ужесточению контроля требования о ношении масок в закрытых помещениях, что может помочь сдержать распространение инфекции»,- сказала Анаит Аванесян.