Բրիտանական իշխանությունները պատժամիջոցներ են սահմանել ՌԴ ԱԴԾ-ի յոթ սպաների նկատմամբ, որոնք, ենթադրաբար, ներգրավված են Ալեքսեյ Նավալնիի հետ տեղի ունեցած միջադեպում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին նշված է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության՝ ուրբաթ օրը հրապարակված պատժամիջոցների ցանկում:
Փաստաթղթում ասվում է, որ նախատեսված սահմանափակող միջոցների համաձայն բանկային հաշիվների սառեցում և երկիր մուտքի արգելք է սահմանվում Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ Սահմանադրական կարգի պաշտպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ծառայության ղեկավար Ալեքսեյ Սեդովի, Ռուսաստանի Դաշնության ԱԴԾ-ի Դատաբժշկական գիտական ինստիտուտի տնօրեն Կիրիլ Վասիլիևի, նույն ինստիտուտի աշխատակից Ստանիսլավ Մախակովի, ԱԴԾ հատուկ սարքավորումների կենտրոնի ղեկավար Վլադիմիր Բոգդանովի, ԱԴԾ սպաներ Ալեքսեյ Ալեքսանդրովի (հայտնի է նաև, ըստ բրիտանական կողմի, Ֆրոլով անունով), Իվան Օսիպովի (Սպիրիդոնով) և Վլադիմիր Պանյաևի նկատմամբ:
Սա Նավալնիի թունավորման միջադեպից հետո Լոնդոնի կողմից Ռուսաստանի դեմ ընդունված պատժամիջոցների երկրորդ փաթեթն է: 2020 թվականի հոկտեմբերին բրիտանական իշխանությունները սահմանափակման միջոցներ կիրառեցին վեց ռուսաստանցիների նկատմամբ, այդ թվում՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Կիրիենկոյի և ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովի նկատմամբ:
Նավալնին հոսպիտալացվել է Օմսկում 2020 թվականի օգոստոսի 20-ին, երբ նա թունավորվել էր օդանավում: Ավելի ուշ նրան բուժման են տարել Բեռլին: Սեպտեմբերի 2-ին Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարություն տարածեց, որ բլոգերը թունավորվել է «Նովիչոկ» խմբի թունավոր նյութով: Ըստ Բեռլինի՝ այս եզրակացությունը հաստատվել են Ֆրանսիայի և Շվեդիայի լաբորատորիաներում:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը բազմիցս ասել է, որ Մոսկվան պատրաստ է Գերմանիայի հետ համակողմանի համագործակցության, և նշել, որ մինչ Նավալնիին Բեռլին տեղափոխելը նրա մոտ թունավոր նյութեր չեն հայտնաբերվել:

Лондон ввел санкции в отношении семи офицеров ФСБ России
Власти Великобритании ввели санкции против семи сотрудников ФСБ РФ, которых считают причастными к инциденту с Алексеем Навальным. Об этом, как передает ТАСС,  говорится в распространенном в пятницу санкционном списке МИД Соединенного Королевства.
В нем отмечается, что под ограничительные меры, подразумевающие заморозку банковских счетов и запрет на въезд в страну, попали начальник Службы по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом ФСБ РФ Алексей Седов, директор Института криминалистики ФСБ РФ Кирилл Васильев, сотрудник Института криминалистики ФСБ РФ Станислав Макшаков, начальник Центра специальной техники ФСБ Владимир Богданов, сотрудники ФСБ Алексей Александров (также известный, по информации британской стороны, под фамилией Фролов), Иван Осипов (Спиридонов) и Владимир Паняев.
Отмечается, что это уже второй пакет санкций, принятый Лондоном в отношении России из-за инцидента с Навальным. В октябре 2020 года британские власти ввели ограничительные меры против шести россиян, включая первого замглавы администрации президента РФ Сергея Кириенко и директора ФСБ Александра Бортникова.
Навальный был госпитализирован в Омске 20 августа 2020 года после того, как ему стало плохо на борту самолета. Позже его доставили на лечение в Берлин. Правительство ФРГ 2 сентября выступило с утверждением о том, что блогер подвергся воздействию отравляющего вещества из группы "Новичок". По данным Берлина, эти выводы подтвердили лаборатории во Франции и Швеции.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков многократно говорил, что Москва готова к всестороннему взаимодействию с Германией, и отмечал, что до вывоза Навального в Берлин никаких отравляющих веществ выявлено не было.