Պուտինն ու Մակրոնը հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են Արցախի հարցը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այս մասին հայտնում է Կրեմլը։
«Էմանուել Մակրոնի խնդրանքով՝ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման առաջընթացի մասին: Նշվեց, որ իրավիճակը տարածաշրջանում ընդհանուր առմամբ կայուն է, քայլեր են ձեռնարկվում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերը վերականգնելու և բնակչության մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար:
Փոխադարձ տրամադրվածություն է արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման տարբեր ասպեկտների հետագա համատեղ աշխատանքի համար, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ Թալիբների շարժման իշխանության գալուց հետո Աֆղանստանում տիրող իրավիճակը մանրակրկիտ քննարկվել է: Երկուստեք նշվել է խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման և հումանիտար հրատապ խնդիրների լուծման կարևորությունը: Նրանք իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել համատեղ ջանքերով, այդ թվում ՝ ՄԱԿ -ի Անվտանգության խորհրդի և G20-ի շրջանակներում, օգնելու Աֆղանստանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Նախագահներն անդրադարձ են կատարել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, կողմ են արտահայտվել Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի իրականացման վերսկսման շուրջ բանակցությունների շարունակմանը, որը միջուկային զենքի չտարածման հարցում էական գործոն է:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում ներքին ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման խնդիրների շուրջ: Մտահոգություն է արտահայտվել Ուկրաինայի հարավ-արևելքում շարունակվող լարվածության կապակցությամբ:

Путин и Макрон в ходе телефонного разговора обсудили арцахский вопрос
Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном. Об этом сообщает Кремль.
«По просьбе Эммануэля Макрона Владимир Путин информировал о ходе реализации трёхсторонних заявлений по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Констатировано, что обстановка в регионе в целом стабильна, предпринимаются шаги по восстановлению экономических и транспортных связей на Южном Кавказе и обеспечению гуманитарных нужд населения. Выражен обоюдный настрой на дальнейшую совместную работу по различным аспектам нагорно-карабахского урегулирования, прежде всего – в Минской группе ОБСЕ»,- говорится в сообщении.
Отмечается, что была обсуждена обстановка в Афганистане после прихода к власти Движения талибов. С обеих сторон отмечена важность обеспечения безопасности гражданского населения и решения неотложных гуманитарных задач. Выражена готовность совместными усилиями, в том числе в рамках СБ ООН и «Группы двадцати», содействовать установлению в Афганистане мира и стабильности.
Затронута ситуация вокруг иранской ядерной программы. Лидеры высказались в пользу продолжения переговоров о возобновлении выполнения Совместного всеобъемлющего плана действий, который является весомым фактором в деле ядерного нераспространения.