Թալիբները ձերբակալել են մի քանի աֆղան պաշտոնյաների, որոշներն էլ անհետ կորել են
Աֆղանստանի նախկին իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչների ընտանիքի անդամները հայտնում են, որ իրենց հարազատները անհայտ կորած կամ կալանավորված են թալիբների կողմից: Այդ մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Tolo հեռուստաալիքի փոխանցմամբ՝ թալիբները ձերբակալել են Աֆղանստանի Լագման նահանգի նախկին նահանգապետին և ոստիկանության նախկին պետին, Հազնի նահանգի նախկին ոստիկանապետը նույնպես անհետացել է:
«The New York Times»-ը նախօրեին, վկայակոչելով իր մոտ հայտնված ՄԱԿ-ի փաստաթուղթը, հաղորդում է, որ թալիբներն ուժեղացրել են Աֆղանստանում ամերիկյան և բրիտանական ուժերին օգնություն ցուցաբերածների որոնումները: Ըստ թերթի՝ թալիբներն ունեն այն մարդկանց ցուցակը, որոնց նրանք փնտրում են «հարցաքննության և պատժի համար»:
Պարբերականը նշում է, որ գրոհայինները սպառնում են սպանել կամ ձերբակալել որոշ անձանց ընտանիքի անդամներին, եթե նրանք ինքնակամ չեն հանձնվում թալիբներին:
Մինչդեռ, ավելի վաղ «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչը Զաբիուլլահ Մուջահիդը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների հետ Աֆղանստանում համագործակցող բոլոր աֆղաններին համաներում կհայտարարվի և նրանց կոչ էր արել չլքել երկիրը:
Թալիբանի առաջնորդները երեքշաբթի համընդհանուր համաներում էր հայտարարել: «Հայտարարվում է համընդհանուր համաներում: Դուք կարող եք ապրել սովորական կյանքով լիակատար վստահության մթնոլորտում»,-ասված էր թալիբների տարածած հայտարարության մեջ:
Նրանք նաև քաղաքացիական ծառայողներին խնդրել էին վերադառնալ իրենց աշխատանքին և շարունակել աշխատել սովորական ռեժիմով:

Талибы задержали нескольких афганских чиновников, а некоторые пропали
Члены семей некоторых представителей бывших властей Афганистана сообщают о том, что их родственники пропали или задержаны боевиками "Талибана", передает Интерфакс.
По данным телеканала Tolo, в частности талибы взяли под стражу бывшего губернатора и экс-начальника полиции афганской провинции Лагман, пропал и бывший начальник полиции провинции Газни.
Накануне The New York Times со ссылкой на попавший в ее распоряжение документ ООН сообщила о том, что талибы активизировали поиск тех, кто помогал американским и британским силам в Афганистане. По данным газеты, у талибов имеется список людей, которых они разыскивают для "допроса и наказаний".
Издание отмечает, что боевики "арестовывают и/или угрожают убийством или арестом членов семей определенных лиц, если они сами не сдадутся "Талибану".
Между тем, ранее представитель движения "Талибан" (запрещено в РФ) Забиулла Муджахид заявил, что все афганцы, которые сотрудничали в Афганистане с США и их союзниками, будут амнистированы, и призвал их не покидать страну.
Во вторник руководство "Талибана" объявило всеобщую амнистию. "Объявляется всеобщая амнистия. Вы можете жить обычной жизнью в обстановке полного доверия", - говорилось в распространенном талибами заявлении.
Госслужащим было предложено вернуться на рабочие места и продолжать трудовую деятельность в привычном режиме.