Թուրքիայի ԶՈւ-ի անօդաչու թռչող սարքը հարձակվել է Սիրիայի Հասեկե քաղաքի քրդական շտաբի վրա
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Հասեկե նահանգի համանուն վարչական կենտրոնի շրջակայքում գտնվող քրդական կազմավորումների շտաբ -բնակարանի վրա: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է Դուբայի «AlHadath» հեռուստաալիքը:
Ըստ հաղորդագրության՝ հարձակման հետևանքով զոհվել է «Սիրիայի ժողովրդավարական ուժերի» (SDF) ինը մարտիկ, վիրավորվել են առնվազն 10-ը:
Թուրքիան Սիրիայի հյուսիս-արևելքում «Խաղաղության գարուն» ռազմական գործողություն իրականացրեց 2019 թվականի հոկտեմբերին՝ իր սահմանի երկայնքով ստեղծելով 30 կմ անվտանգության գոտի: SDF-ի ստորաբաժանումները կռվում են այնտեղ տեղակայված Սիրիայի զինված ընդդիմության ստորաբաժանումների հետ, որոնց աջակցում է Անկարան և դիվերսիաներ են իրականացնում թուրքական զորքերի դեմ:
Օգոստոսի 17-ին թուրքական բանակի հրետանին գնդակոծել էր Հասեկե նահանգի հյուսիսում գտնվող Աբու Ռասեյն քաղաքի ծայրամասը: Թուրք զինվորականներն ավելի քան 50 արկ են արձակել Սիրիայի տարածքի ուղղությամբ: Դարդարա գյուղում գնդակոծության են ենթարկվել խաղաղ բնակիչների տները, արդյունքում մի կին զոհվել է, մի քանիսն էլ վիրավորվել:

Беспилотный летательный аппарат турецких ВВС нанес удар по штабу курдских формирований в окрестностях города Хасеке - административного центра одноименной провинции на северо-востоке Сирии. Об этом сообщил в пятницу вещающий из Дубая телеканал AlHadath, передает ТАСС.
По его информации, в результате атаки погибли девять бойцов из "Сил демократической Сирии" (СДС), еще не менее 10 получили ранения.
Турция провела в октябре 2019 года на северо-востоке Сирии военную операцию "Источник мира", создав 30-километровую зону безопасности вдоль своей границы. Отряды СДС воюют с размещенными там формированиями сирийской вооруженной оппозиции, поддерживаемыми Анкарой, и совершают диверсии против турецких войск.
17 августа артиллерия турецкой армии обстреляла окрестности города Абу-Расейн на севере провинции Хасеке. Турецкие военные выпустили свыше 50 снарядов по сирийской территории. В селении Дардара под обстрел попали дома мирных граждан, в результате погибла женщина и еще несколько человек получили ранения.