Նոր ուսումնական տարին սկսվելու է առկա ձևաչափով՝ հակահամաճարակային կանոնների խիստ պահպանմամբ: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, նախօրեին Տավուշում հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյան։
«Հանրակրթության ոլորտն ընդգրկում է շուրջ կես միլիոն շահառու, և եթե այստեղ կանոնները չպահպանվեն՝ ընդհանուր վիճակի վրա ազդեցությունն ակնհայտ կլինի»,- ասել է փոխնախարարը:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համագործակցությամբ նախատեսվում է դպրոցներին տրամադրել անհրաժեշտ բոլոր նյութերն ու պարագաները կանոնների պահպանումն առավել դյուրին դարձնելու և ուսումնական հաստատությունների միջոցները խնայողաբար օգտագործելու համար:

The new academic year will start in the existing format, deputy minister says
The new academic year in Armenia will start in the existing format with strict observance of all anti-epidemic rules, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan stated on Friday during the trip to Tavush province.
"The public education sector has around half a million stakeholders, and if the anti-epidemic rules are not observed, the overall epidemic situation will obviously bear the consequences," the deputy minister said.
Andreasyan added that in cooperation with the World Food Programme, the schools will be provided with all necessary resources and items too ease the observance of the anti-epidemic rules and sparingly use the available resources of educational institutions.