ԱՄՆ Ներկյաացուցիչների պալատի անդամ Հանրապետական կուսակցությունից Մարջորի Թեյլոր Գրինը Կոնգրեսին առաջարկել է նախագահ Ջո Բայդենի նկատմամբ միանգամից 3 իմպիչմենտ հայտարարել: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
Նրա խոսքով, Կոնգրեսի քննարկմանը ներկայացված բանաձևերի նախագծերից մեկը նախատեսում է Բայդենին իշխանությունից հեռացնել այն պատճառով, որ ենթադրաբար նա տասը հազար ամերիկացիների աֆղանական թալիբների տիրապետության տակ է թողել։
Բացի այդ, ըստ Գրինի, ԱՄՆ նախագահը խախտել է միգրացիոն օրենսդրությունը՝ թույլ տալով ճգնաժամ հարավային սահմանին և իրեն օրենսդրական լիազորություններ է վերապահել ի հեճուկս Գերագույն դատարանի դիրքորոշման՝ երկարացնելով կացարանի վարձակալների վտարման վերաբերյալ մորատորիումը:
«Ջո Բայդենի նախագահության կարճ՝ 7 ամսվա ընթացքում Ամերիկան կորցրել է ողջ աշխարհի հարգանքը: Ապացույցներն ակնհայտ են, իսկ նրա գործողություններն այնքան ակնհայտ են, որ նրա նկատմամբ իմպիչմենտ պետք է հայտարարվի»,- ասել է կոնգրեսականը:
Այնուամենայնիվ, նրա նախաձեռնությունը հաջողության հասնելու քիչ հնարավորություն ունի, քանի որ Կոնգրեսի երկու պալատները վերահսկվում են Դեմոկրատական կուսակցության Բայդենի համախոհների կողմից:

Republican Congresswoman Marjorie Taylor Greene introduced a trio of impeachment resolutions against President Biden on Friday, calling for him to be removed from office over his handling of the withdrawal of U.S. troops from Afghanistan and other alleged offenses, Fox News reported.
The freshman congresswoman accused Biden of "dereliction of duty" following the Taliban’s takeover, alleging he "failed to secure the extraction of thousands of American civilians and Afghan Allies" and "armed our enemies" by leaving U.S. military equipment in the country.
Greene also introduced resolutions targeting Biden’s handling of the crisis at the southern border and his extension of a ban on residential evictions despite concerns about the move’s legality.
"In seven short months, Joe Biden has caused America to lose the respect of the entire world. The evidence is clear and his actions are so egregious that he must be impeached," Greene said in a statement.
As the source said, Republican lawmakers have stepped up their criticism of Biden since the Taliban retook power in Afghanistan. Earlier in the day, Sen. Lindsey Graham, R-S.C., said the president "deserves to be impeached" if any American citizens or Afghan allies who assisted U.S. forces are left behind as the military withdraws from Afghanistan.
It is noted that the impeachment resolutions are highly unlikely to gain traction in Congress. White House representatives did not immediately respond to a request for comment.