ԶԼՄ-ները հաղորդել են Հռոմի պապի հնարավոր հրաժարականի մասին
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը, որը դեկտեմբերին դառնում է 85 տարեկան, կարող է հետևել իր նախորդի՝ Բենեդիկտոս 16-րդի օրինակին՝ հրաժարվելով Առաքելական աթոռից: «Libero» թերթի հրապարակումը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հնարավոր որոշման պատճառը պարբերականը համարել է պոնտիֆիկոսի առողջական վիճակը։ Նա հուլիսի 4-ին Հռոմում ենթարկվել էր աղիների վիրահատության:
«Վատիկանում գնալով ավելի համառորեն են խոսում նոր կոնկլավի մասին: Ըստ այդ հայտարարությունների՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտնել է հեռանալու մտադրության մասին: Դեկտեմբերին նա կդառնա 85 տարեկան, նույն տարիքում, ինչ Բենեդիկտոս XVI-ը գահից հրաժարվելու պահին»,- գրում է «Libero»-ն:
«Այնուամենայնիվ, Բերգոլոյի հրաժարականի պատճառը չէր լինի ոչ այնքան տարիքը, որքան նրա առողջական վիճակը, եթե վիրահատության պատճառով այն անսպասելի և չնախատեսված եղանակներով չհայտնվեր հասարակության ուշադրության կենտրոնում»,- նշում է թերթը:
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը վիրահատվել է հուլիսի 4-ին Հռոմի «Ագոստինո Ջեմելիի» հիվանդանոցում: Ինչպես Սուրբ Աթոռն էր հաղորդել, պոնտիֆիկոսը ենթարկվել է «սիգմոիդ հաստ աղիքի դիվերտիկուլյար հիվանդության պլանային վիրահատության»: Ավելի ուշ, Վատիկանի խոսնակը պարզաբանեց, որ վիրահատությունը տևել է մոտ երեք ժամ և պահանջվել է «ձախակողմյան հեմիկոլեկտոմիա», այսինքն՝ հաստ աղիքի ձախ մասի հեռացում: Հռոմի պապը տասն օր անցկացրել է հիվանդանոցում, իսկ հուլիսի 14-ին վերադարձել է Վատիկան:
2013 -ի մարտին Առաքելական գահին ընտրվելուց ի վեր Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը, չնայած իր պատկառելի տարիքին, հազվադեպ էր դիմում բժիշկների լուրջ օգնությունը: 2018 -ի գարնանը նա կատարակտի վիրահատության ենթարկվեց, որի մասին նախապես հայտարարել էր հրապարակային արարողության ժամանակ: Վիրահատությունից առաջ վերջին անգամ պոնտիֆիկոսը հունվարի սկզբին ծանր անհարմարություններ ուներ ռադիկուլիտի պատճառով, այն է՝ ցավը մեջքի ստորին հատվածից մինչև ոտքեր ձգվող սիկային նյարդերի երկայնքով: Հետո նա նույնիսկ ստիպված եղավ չեղյալ հայտարարել որոշ կարևոր իրադարձություններ:
Հռոմի նախկին Պապ Բենեդիկտոս 16-րդը, 2013 թ. փետրվարի 11-ին, անսպասելիորեն հայտարարեց Առաքելական աթոռից հրաժարվելու իր որոշման մասին: Փետրվարի 28-ի երեկոյան այս որոշումն ուժի մեջ մտավ: Հռոմի նախկին պապը ներկայումս հանգստի է անցել և ապրում է Վատիկանի «Մատեր Եկեղեցի» փոքրիկ վանքում:

СМИ: Папа Римский Франциск может отречься от престола по состоянию здоровья
Папа Римский Франциск, которому в декабре исполнится 85 лет, может по примеру своего предшественника Бенедикта XVI отречься от Апостольского престола, сообщила в понедельник итальянская газета Libero.
Как передает РИА Новости, причиной возможного решения папы Франциска издание называет состояние здоровья понтифика, которому 4 июля в Риме была проведена хирургическая операция на кишечнике.
"В Ватикане все более настойчиво говорят о новом конклаве. Согласно этим утверждениям, папа Франциск выразил намерение уйти. В будущем декабре, кстати, ему исполнится 85 лет, столько же, сколько было Бенедикту XVI в момент отречения", - пишет Libero.
"Однако причиной отречения Бергольо стал бы не столько возраст, сколько состояние здоровья, которое оказалось в центре всеобщего внимания неожиданным и непредвиденным образом в связи с хирургической операцией", - отмечает газета.
Операция папе Франциску была сделана 4 июля в римской больнице "Агостино Джемелли". Как сообщил тогда Святой престол, понтифику была проведена "плановая операция по поводу дивертикулярной болезни сигмовидной ободочной кишки". Позднее официальный представитель Ватикана уточнил, что операция продолжалась около трех часов и потребовала "левосторонней гемиколэктомии", то есть резекции левой части толстого кишечника. Папа Римский провел в больнице десять суток и 14 июля возвратился в Ватикан.
С момента своего избрания на Апостольский престол в марте 2013 года папа Франциск, несмотря на солидный возраст, редко обращался за серьезной помощью к врачам. Весной 2018 года он перенес операцию по удалению катаракты, о чем сам предварительно объявил в ходе публичной церемонии.
В последний раз до операции сильное недомогание возникло у понтифика в начале января в связи с ишиалгией, то есть болями вдоль седалищных нервов, распространяющих от поясницы к ногам. Тогда он даже был вынужден отменить некоторые важные мероприятия.
Папа Бенедикт XVI на консистории 11 февраля 2013 года неожиданно объявил о своем решении отречься от Апостольского престола. Вечером 28 февраля это решение вступило в законную силу. В настоящее время папа Римский на покое проживает в маленьком монастыре Mater Ecclesiae в Ватикане.