Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարևոր է համարում կանխել Աֆղանստանից արմատական իսլամիզմի ներթափանցումը ՀԱՊԿ երկրների տարածք և զինյալների շարքեր քաղաքացիների հավաքագրումը: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երկուշաբթի լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ներկայացնելով երկուշաբթի անցկացված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի մանրամասները:
«Ընդգծվել է, որ կարևոր է բացառել արմատական իսլամիզմի ներթափանցումը ՀԱՊԿ անդամ երկրների տարածքներ և կանխել մեր երկրների քաղաքացիների հավաքագրումը ծայրահեղականների շարքերում՝ ներառյալ սոցիալական ցանցերի և ինտերնետի օգտագործմամբ: ՀԱՊԿ-ը պետք է այս առումով ուշադիր հետևի, թե ինչպես կզարգանան իրադարձություններն»,-ասել է Պեսկովը:
Աֆղանստանի իրավիճակին նվիրված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը երկուշաբթի օրը տեղի է ունեցել Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի նախագահությամբ՝ տեսաժողովի ձևաչափով:

Президент России Владимир Путин считает важным не допустить проникновение из Афганистана радикального исламизма на территорию стран ОДКБ и вербовку граждан в ряды боевиков, об этом, как передает РИА Новости, сообщил журналистам в понедельник пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
"Было отмечено, что важно не допустить инфильтрацию радикального исламизма на территории государств-членов ОДКБ и пресекать вербовку граждан наших стран в ряды экстремистов, в том числе с использованием соцсетей и интернета. По-прежнему чрезвычайно остро стоит проблема афганского наркотрафика, поэтому и по линии ОДКБ очень внимательно предстоит отслеживать то, как будут развиваться события в этом плане", - заявил Песков.
Совет коллективной безопасности ОДКБ, посвященный ситуации в Афганистане, проходил в понедельник под председательством президента Таджикистана Эмомали Рахмона в формате видеоконференции.