ԳԱԱ-ի աջակցությամբ նոր գիտական ուղղություններ կզարգանան Արցախում
Օգոստոսի 16-17-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ՀՀ ԳԱԱ) նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանն Արցախում հանդիպումներ է ունեցել Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի,  կրթության գիտության մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանի և Արցախի գիտական կենտրոնի  տնօրեն Անյուտա Սարգսյանի հետ:
ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայության փոխանցմամբ, քննարկվեցլ են Արցախի գիտական կենտրոնի զարգացման և ուժեղացման հարցերը, ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Արցախի գիտական կենտրոնը ստեղծվել է ՀՀ ԳԱԱ ակտիվ մասնակցությամբ: Կենսատեխնոլոգիայի գիտահետազոտական ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ   էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի  աջակցությամբ ստեղծվել են առաջին գիտական լաբորատորիաներն Արցախում:
«Կենսաբանական և քիմիական ուղղություններով լաբորատորիաների հիմնական աշխատանքներն ուղղված են կենսատեխնոլոգիական հետազոտություններին: Լաբորատորիաները գործում են նաև ՀՀ գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող թեմատիկ ծրագրերի շնորհիվ: Համագործակցության շրջանակներում արդեն ութ գիտությունների թեկնածու են պատրաստել, ովքեր այսօր կենտրոնում աշխատում են»,- ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը:
Նա կարևորել է, որ Արցախի գիտական կենտրոնում իրականացվող հետազոտական աշխատանքների արդյունքներն աստիճանաբար ուղղվում են դեպի ապրանքայնացում, ինչը շատ կարևոր է Արցախի տնտեսության զարգացման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար:
«Մինչև այս տարվա վերջ կենտրոնը կտա իր առաջին արտադրանքը՝ «Նարնե պլյուս» կաթնաթթվային մթերքը՝ արտադրված հենց Արցախի բնական աղբյուրներից անջատված կաթնաթթվային շտամների հիմքի վրա: ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտարտադրական կենտրոնի կողմից տրամադրվող տեխնոլոգիական սարքավորումների կիրառմամբ կկազմակերպվի փոքրածավալ արտադրություն, որը լիարժեք կբավարարի ամբողջ Արցախի պահանջարկը»,- ասել է Աշոտ Սաղյանը:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԳԱԱ-ի ինստիտուտների աջակցությամբ  Արցախի գիտական կենտրոնում նոր գիտական ուղղություններով լաբորատորիաների ստեղծման հնարավորությունները: Նախատեսվում է   ստեղծել  երկրաբանության, ռադիոֆիզիկայի, ֆիզիոլոգիայի, աստղաբանության ուղղություններով նոր գիտական  խմբեր կամ լաբորատորիաներ:
«Այն գիտական ուղղությունները, որոնք ընտրվում են Արցախի գիտական կենտրոնի համար, բխում են Արցախի տնտեսության զարգացման հեռանկարներից՝ գյուղատնտեսության, ռազմական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման և այլ հարցերի հետ կապված»,- ասել է  ՀՀ ԳԱԱ նախագահը:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանի և Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխադարձ այցեր կազմակերպել ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտներ և Արցախի գիտական կենտրոն հետագա ծրագրերի մշակման և համագործակցության ընդլայնման համար:

При поддержке НАН Армении в Арцахе будут развиваться новые научные направления
Президент НАН РА, академик Ашот Сагян 16-17 августа встретился в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР) с государственным министром Арцаха Артаком Бегларяном, министром образования и науки Лусине Караханян и директором Арцахского научного центра Анютой Саркисян.
Пресс-служба Национальной академии наук Армении сообщает, что обсуждались вопросы развития и укрепления Арцахского научного центра, возможности расширения сотрудничества с научными организациями Национальной академии наук РА.
Арцахский научный центр создан при активном участии НАН РА. Первые научные лаборатории в Арцахе были созданы при поддержке Научно-исследовательского института биотехнологии и Центра исследований экологической ноосферы Национальной академии наук Республики Армения.
«Основная работа лабораторий в области биохимии сосредоточена на биотехнологических исследованиях. Лаборатории также работают благодаря тематическим программам, финансируемым Комитетом науки РА. В рамках сотрудничества уже подготовлено восемь кандидатов наук, которые сейчас работают в центре», - сказал Ашот Сагян.
Он подчеркнул, что результаты исследований, проводимых в Арцахском научном центре, постепенно направляются на коммерциализацию, что очень важно для развития экономики Арцаха и внедрения новых технологий.
«До конца этого года центр выдаст свой первый продукт - молочнокислый продукт «Нарне Плюс», произведенный на основе штаммов молочной кислоты, выделенных из природных источников Арцаха. Мелкосерийное производство будет организовано с использованием технологического оборудования, предоставленного научно-производственным центром «АрмБиотехнология» Национальной академии наук Армении, что полностью удовлетворит потребности всего Арцаха», - добавил он.
В ходе встреч обсуждались возможности создания лабораторий по новым научным направлениям при поддержке институтов Национальной академии наук Республики Армения. Планируется создание новых научных групп или лабораторий в области геологии, радиофизики, физиологии, астрономии.
«Научные направления, выбранные для Арцахского научного центра, основаны на перспективах экономического развития Арцаха, таких как сельское хозяйство, укрепление системы военной обороны и другие вопросы», - сказал он.
Между президентом НАН РА Ашотом Сагяном и госминистром Арцаха Артаком Бегларяном достигнута договоренность об организации взаимных визитов в институты НАН РА и научный центр Арцаха для разработки дальнейших программ и расширения сотрудничества.