«Կալաշնիկով» ընկերությունների խումբը (մտնում է «Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի մեջ) «Արմիա-2021» միջազգային ռազմարդյունաբերական ֆորումին ներկայացրել է MP-155 Ultima նորագույն խելացի հրազենի սերիական տարբերակը: Այս մասին գրում է «ТАСС» գործակալությունը,վկայակոչելով «Կալաշնիկով»-ի մամուլի ծառայությանը։
«Արմիա-2021 ֆորումում մենք ներկայացնում ենք MP-155 Ultima խելացի հրազենի սերիական տարբերակը: Անցած տարվա ընթացքում արմատապես վերափոխվել է դրանում գտնվող անհատական համակարգիչը. այժմ այն աշխատում է Android համակարգով: Դիզայնը նաև հարմարեցվել է այնպես, որ հնարավոր լինի հրազենն օգտագործել անջատվող կոթով՝ միայն ատրճանակի բռնակով», – հայտնել են մամուլի ծառայությունից:
MP-155 Ultima հրազենն առաջին անգամ ներկայացվել է մեկ տարի առաջ «Արմիա-2020» ֆորումին: 2021 թվականի փետրվարին Աբու Դաբիում IDEX 2021 ցուցահանդեսում տեղի է ունեցել այս զենքի համաշխարհային պրեմիերան: Ultima հրազենը կառուցված է մոդուլային սկզբունքով հիմքի վրա, ինչը թույլ է տալիս սեփականատիրոջը հարմարեցնել այն: Արտաքին տարրերը պատրաստված են ավիացիոն ալյումինի խառնուրդից և բարձր տեխնոլոգիական պոլիմերներից: Զենքն ունի ներկառուցված անհատական համակարգիչ՝ թվային էկրանով, ժամացույց, կողմնացույց, վայրկյանաչափ, կրակոցների հաշվիչ և փամփուշտների մնացորդի ցուցիչ:

«Калашников» представил серийное смарт-ружье с бортовым персональным компьютером на системе Android
23 августа. /ТАСС/. Группа компаний (ГК) "Калашников"(входит в госкорпорацию "Ростех") представила серийную версию новейшего смарт-ружья MP-155 Ultima на международном военно-техническом форуме "Армия-2021". Как передает ТАСС, об этом в понедельник сообщили журналистам в пресс-службе "Калашникова".
"На форуме "Армия-2021" мы представляем серийную версию смарт-ружья МР-155 Ultima. За прошедший год был кардинально переработан бортовой персональный компьютер (ПК) - теперь он на системе Android. Дизайн был также адаптирован под возможность использовать ружье с отделяемым прикладом - только с пистолетной рукояткой", - привели в пресс-службе слова руководителя конструкторского центра гражданского стрелкового оружия "Калашникова" Валентина Власенко.
Впервые ружье МР-155 Ultima было представлено год назад на форуме "Армия-2020". В феврале 2021 года на выставке IDEX 2021 в Абу-Даби состоялась мировая премьера данного оружия. Ружье Ultima построено по модульному принципу, что позволяет владельцу кастомизировать изделие. Внешние элементы выполнены из авиационного алюминиевого сплава и высокотехнологичных полимеров. Оружие имеет бортовой ПК с цифровым дисплеем, часами, компасом, секундомером, таймером, счетчиком выстрелов и индикатором остатка патронов.