«Ֆիզգորոդոկ»-ի իրադարձությունների հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է կառավարություն, քաղաքապետարան ու իրավապահ մարմիններին
08:58 24/08/2021
«Ֆիզգորոդոկ»-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների հարցով տարածքի բնակիչներից ստացած ահազանգերն ու ակցիաների ժամանակ իրականացրած արագ արձագանքման այցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանն ամփոփել է և գրություններ է հասցեագրել Երևանի քաղաքապետարան ու ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն: Վերջինիս ուղղված գրությամբ բարձրացվել է այգու վիճելի տարածքը պատմամշակութային արժեքների ցանկից հանելու պատճառներին վերաբերող հարցեր: Առանձին գրություններ են ուղարկվել նաև Ոստիկանություն և Դատախազություն: Այս մասին են հայտնում ՄԻՊ աշխատակազմից։
Մասնավորապես, Երևանի քաղաքապետարան ուղղված գրությամբ բարձրացվեն են տարածքի սեփականաշնորհմանն ու շինթույլտվությանն առնչվող հարցեր, իսկ իրավապահ մարմիններին՝ ակցիայի ժամանակ ոստիկանների գործողությունների իրավաչափության հարցը, ինչպես նաև ակցիաների ժամանակ ու Ոստիկանության բաժիններում Մարդու իրավունքների պաշտպանի արձանագրած խնդիրները:

Омбудсмен обратился в правительство, мэрию и правоохранительные органы по вопросу событий в «Физгородке»
10:24 24/08/2021
По вопросу событий в Физгородке Защитник прав человека РА обобщил полученные от граждан сообщения, а также отчеты о визитах сотрудников его офиса в отделения полиции, куда были доставлены митингующие, и направил обращение в мэрию Еревана с просьбой представить разъяснения, связанные с приватизацией и разрешением на строительство. У министерства образования, науки, спорта и культуры он потребовал прояснить вопросы, связанные с исключением спорной территории парка из списка историко-культурных ценностей.
Отдельные обращения были направлены в полицию и прокуратуру. Об этом сообщает офис Омбудсмена.
В частности, в обращении к мэрии Еревана озвучены вопросы, связанные с приватизацией территории и разрешением на строительство, а в обращении правоохранительным органам  - вопросы правомерности действий правоохранителей во время акций протеста, а также после задержания митингующих в отделениях полиции.