Հոկտեմբերի 1-ից ուսուցիչներն ու դասախոսները երկու շաբաթը մեկ ՊՇՌ թեստի պատասխան կներկայացնեն
«Այս պահին դասապրոցեսն առկա լինելու մասին որոշում ունենք»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշեց, որ քովիդը ձգվեց շատ ավելի երկար, քան ի սկզբանե ակնկալում էին։
«Բայց, միանշանակ, մենք առաջնորդվում ենք մարդկանց առողջության պահպանման առաջնահերթությամբ: Այս պահին մենք կսկսենք դասապրոցեսը նորմալ պայմաններով՝ պահպանելով համաճարակային կանոնները, դրանք վերաբերում են դիմակներին»,- ասաց նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ կմտնի աշխատակիցների, ուսուցիչների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար երկու շաբաթը մեկ ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխան ներկայացնելու պահանջը, բացառություն կկազմեն այն դեպքերը, երբ անձինք կունենան պատվաստման սերտիֆիկատ կամ կլինեն հղի, կամ էլ այլ ինչ-որ հակացուցումներ:
Ըստ նրա, այս բոլոր միջոցառումները պետք է օգնեն, որպեսզի չխաթարեն ամենօրյա դասապրոցեսն ու քովիդյան պայմաններում ապահովեն երեխաների կրթության իրավունքը:
Հարցին՝ ինչո՞ւ անվճար չսարքեցին թեստավորումը, նախարարը պատասխանեց. «Հանրային շահը գերակայելով՝ կառավարությունը հոգացել է պատվաստման ամբողջական ծախսերը և քաղաքացիներն առանց որևէ կոպեկ վճարելու կարող են պատվաստվել»:
Նա հայտնեց, որ 250 հազար պատվաստված քաղաքացիների շրջանում որևէ լուրջ կողմնակի ազդեցություն չի գրանցել, եղել է ժամանակավոր ջերմություն, թեթևակի արտահայտումներ, որոնք նորմալ են, կանխատեսելի:
«Դելտա շտամի հետ կապված պատվաստված անձանց շրջանում ունենք որոշակի վարակելիության դեպքեր, դրանք մի քանի տասնյակ են: Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ողջ աշխարհում, նկատվում է, որ դելտա շտամի վարակման առումով պատվաստանյութերի արդյունավետությունը մի փոքր նվազել է, բայց այն շարունակում է մնալ շատ արդյունավետ՝ ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերը կանխելու նպատակով»,- ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:

С 1 октября учителя и преподаватели вузов каждые 2 недели должны сдавать тесты на коронавирус
«На данный момент у нас есть решение о проведении учебного процесса в очном формате», – заявила в беседе с журналистами в парламенте 24 августа министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По ее словам, пандемия коронавируса продлилась дольше, чем ожидалось изначально.
«Но мы однозначно руководствуемся приоритетом охраны здоровья людей. Сейчас мы начнем образовательный процесс в нормальных условиях, с соблюдением противоэпидемических норм, речь в частности о ношении масок», – сказала министр.
Анаит Аванесян заявила, что с 1 октября вступает в силу требование для сотрудников, учителей и профессорско-преподавательского состава:  по предоставлению каждые две недели справок относительно отрицательного ответа на ПЦР-тест. Исключение будут сделаны в случаях наличия сертификата о вакцинации, беременности или других противопоказаний», – заявила Аванесян.
По ее словам, все эти меры должны предотвращать срыв повседневного образовательного процесса и обеспечить право детей на образование в условиях пандемии.
На вопрос, почему не сделали тестирование бесплатным, министр ответила: «В рамках приоритета общественного интереса правительство позаботилось о расходах на вакцинацию, граждане могут быть вакцинированы, не заплатив ни копейки».
Она сообщила, что у 250 тысяч вакцинированных граждан не зарегистрировано серьезных побочных эффектов, была временная температура, симптомы, которые нормальны, предсказуемы.