Ռուսաստանն ուժեղացնում է Տաջիկստանում տեղակայված ռազմաբազան
«Կորնետ» հակատանկային հրթիռային համալիրների նոր խմբաքանակը ծառայության է անցել Տաջիկստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանում։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը,վկայակոչելով Կենտրոնական ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությանը:
«Ժամանակակից հակատանկային հրթիռային համակարգերի խմբաքանակը ծառայության է անցել Տաջիկստանում տեղակայված 201-րդ ռուսական ռազմակայանի հետ: Նոր համալիրները ծառայում են ռուսական կազմավորման հրետանային ստորաբաժանումներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հստակեցվում է, որ «Կորնետ»- ը նախատեսում է հակառակորդի զրահատեխնիկայի և օդային թիրախների, այդ թվում՝ ուղղաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի ոչնչացման համար: Հրթիռը թիրախին ուղղորդվում է լազերային ճառագայթով: Կրակելու առավելագույն հեռավորությունը 5,5 կիլոմետր է, նվազագույնը՝ 100 մետր:
Տաջիկստանում տեղակայված 201- րդ ռազմակայանը Ռուսաստանի սահմաններից դուրս գտնվող ամենամեծ ռազմական օբյեկտն է: Գտնվում է երկու քաղաքներում՝ Դուշանբեում և Բոխթարում: Այն ներառում է մոտոհրաձիգ, տանկ, հրետանի, հետախուզական ստորաբաժանումներ, հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներ։

The latest Kornet anti-tank missile systems have reinforced the 201st Russian military base stationed in Tajikistan, the press office of Russia’s Central Military District reported on Tuesday, according to TASS.
"A batch of Kornet advanced anti-tank missile systems has arrived for the 201st Russian military base stationed in Tajikistan. The new systems have entered service with the Russian military formation’s artillery units," the statement says.
The 201st military base stationed in Tajikistan is Russia’s largest military facility outside its borders. The military base is stationed in the cities of Dushanbe and Bokhtar. The military base comprises motor rifle, armored, artillery and reconnaissance units, air defense forces, radiation, chemical and biological protection and signal troops.