Մարությանը կարող է աչք փակել ակնհայտ ապօրինությունների վրա, ինչի՞ դիմաց
Ազատության հրապարակում աջ ու ձախ մեծ արագությամբ ընթացող հեծանիվների, մոտոցիկլետների, ավտոմեքենաների, ինքնագլորների վարձույթը շարունակվում է՝ չնայած խնդրի մասին բարձրաձայնմանն ու դրան հետևած քաղաքապետարանի խոստմանը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի  20-ին Panorama.am-ը «Կամ Հայկ Մարությանին են էշի տեղ դնում, կամ նա էլ իր մասնաբաժինն ունի» հրապարակմամբ անդրադարձել էր Ազատության հրապարակում ծավալվող ապօրինի բիզնեսին, դրա չկանխարգելմանն ու սրընթաց մեքենաների՝ քաղաքացիներին պատճառած մարմնական վնասվածքներին։
Panorama.am-ը կասկած էր հայտնել՝ եթե Երևանի կենտրոնում որոշ մարդկանց ապօրինի, առանց թույլտվության գործունեությունը շարունակվում է, ապա դրանից մասնաբաժին ունի նաև Երևանի քաղաքապետը։
Ի պատասխան, հրապարակումից ժամեր անց քաղաքապետարանը հաղորդագրություն տարածեց, ըստ որի՝ «քաղաքապետարանի առևտրի և ծառայությունների վարչության և Կենտրոն վարչական շրջանի համապատասխան ստորաբաժանումների գործողությունները շարունակական են լինելու՝ մինչև հրապարակը վերջնականապես մաքրվի հետիոտն երթևեկության անվտանգությունը խաթարող տարրերից»։
Քաղաքապետարանի խոստումից հինգ օր անց՝ օգոստոսի 25-ի երեկոյան Panorama.am-ի թղթակիցը եղավ Ազատության հրապարակում։ Վարձույթի կետերը կան, վարձակալողները՝ նույնպես։ Չկային վերահսկողը, ապօրինություն կանխողն ու պետության անունից հանդես եկողը։
Սա այն դեպքում, երբ տասնյակ ոստիկաններ են ուղարկվել ֆիգորոդոկ՝ իրենց իրավունքների համար պայքարող քաղաքացիների դեմ։ Քաղաքապետի նման վերաբերմունքն ու հետևողական անգործությունը խոսում է երկու բանի մասին. նա թքած ունի քաղաքացիների անվտանգության վրա, կարող է աչք փակել ակնհայտ ապօրինությունների վրա։ Հետաքրքիր է՝ ինչի՞ դիմաց։
Հիշեցնենք, որ Կենտրոն վարչական շրջանի աշխատակազմի առևտրի բաժնից հայտնել էին. «Ազատության հրապարակում գործունեություն ծավալողների մասին տեղեկություններ չկան, քանի որ 2021թ-ի հուլիսի 1-ից Ազատության հրապարակում որևէ տնտեսվարողի հեծանիվների կամ մանկական ավտոմեքենաների վարձույթի գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն չի տրվել»։

Марутян может закрывать глаза на очевидные беззакония, в обмен на что?
На Площади Свободы в Ереване направо и налево активно продолжается прокат велосипедов, мотоциклов, автомобилей и самокатов – несмотря на озвучивание проблемы и последовавшее за этим обещание мэрии.
Напомним, 20 августа Panorama.am в публикации «Или Айка Марутяна держат за идиота, или у него есть доля» обратился к незаконному бизнесу на Площади Свободы, не предотвращению этого и причиненным быстроходными машинами повреждениям гражданам.
Panorama.am высказал подозрение: если в центре Еревана продолжается незаконная, осуществляемая без разрешения деятельность некоторых людей, то доля во всем этом имеется и у мэра Еревана.
В ответ, через пару часов после публикации, мэрия распространила сообщение, согласно которому «действия Управления торговли и услуг мэрии и соответствующих подразделений административного района Кентрон будут продолжительными – пока площадь не будет полностью очищена от элементов, нарушающих безопасность перемещения пешеходов».
Через пять дней после обещания мэрии, вечером 25 августа, корреспондент Panorama.am побывал на Площади Свободы. Пункты проката на месте, как и берущие в прокат. При этом отсутствовали контролеры, предотвращающие беззаконие, действующие от имени государства.
Это при том, что в Физгородок были направлены десятки полицейских – против борющихся за свои права граждан. Подобное отношение и последовательное бездействие мэра говорят о двух вещах: ему наплевать на безопасность граждан, он может закрывать глаза на очевидные беззакония. Интересно, в обмен на что?
Напомним, в отделе торговли аппарата административного района Кентрон сообщили: «Сведений о развивающих деятельность на Площади Свободы нет, поскольку с 1 июля 2021 года ни одному хозяйствующему субъекту не выдано разрешения на прокат велосипедов или детских автомобилей на Площади Свободы».