COVID-19 «դելտա» շտամը հաստատվել է Օդեսայի «Երիտասարդ գվարդիա» մանկական ճամբարից մասնակիցների մոտ, 388 երեխա ինքնամեկուսացման մեջ է,- ասել է Ուկրաինայի Օդեսայի մարզի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Վիտալի Գոնչարովը: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Համաճարակը գրանցվել է ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ: Այդ ժամանակից ի վեր դեպքերի թիվը մի քանի անգամ ավելացել է: Օգոստոսի 25-ի դրությամբ ճամբարում գրանցվել է վարակի 81 դեպք:
«388 երեխա գտնվում է ինքնամեկուսացման մեջ: Դելտա կորոնավիրուսային շտամի վերաբերյալ մեր կատարած ուսումնասիրությունները հաստատելու համար 33 դրական դեպք ուղարկվել է Հանրային առողջության կենտրոն։ Մեր նախնական արդյունքները հաստատվել են: Լրացուցիչ նյութը ուղարկվել է արտերկրում ստուգման », - ասել է Գոնչարովը։
Ընդհանուր առմամբ, վերջին մեկ օրվա ընթացքում Օդեսսայի մարզում հաստատվել է COVID-19 կորոնավիրուսի 119 դեպք:

Дельта-штамм коронавируса обнаружен в одесском детском лагере
Штамм COVID-19 "дельта" подтвердили у 33 человек из детского лагеря "Молодая гвардия" в Одессе, 388 детей на самоизоляции, сообщает РИА Новости со ссылкой на главного санитарного врача Одесской области Украины Виталия Гончарова.
Вспышка была зафиксирована более недели назад. С тех пор число заболевших несколько раз возрастало. По состоянию на 25 августа в лагере был зафиксирован 81 случай заражения.
"На самоизоляции 388 детей. Для подтверждения исследований, которые мы провели на штамм коронавируса "дельта", 33 положительных случая (теста - ред.) были отправлены в Центр общественного здоровья... Наши первичные результаты подтвердились. Дальше материал отправлен на верификацию за границу", - сказал Гончаров в эфире телеканала "Украина 24".