Կորոնավիրուսի համաճարակի ընթացքում COVID-19-ից մահացել է 9 հազար երեխա: Այս մասին «Ապրելու ժամանակը» համառուսաստանյան համաժողովում հայտարարել է ՌԴ առողջապահության նախարարության կանխարգելիչ բժշկության գլխավոր արևահաստիքային մանկական մասնագետ Լեյլա Նամազովա-Բարանովան : Տեղեկությունը փոխանցում է «ՌԻԱ բովոստի»-ն:
«Երեխաների մահացությունը ծայրահեղ ցածր է, Աշխարհում համաճարակի ընթացքում 9 հազար երեխա է մահացել»,-ասել է նա:
Բժիշկը պարզաբանել է, որ կորոնավիրուսից երեխաների մահացությունը ընդհանուր թվի մոտ 1-3%-ն է կազմում: Այնուամենայնիվ, մինչև չորս տարեկան հիվանդ երեխաների մասնաբաժինը 2020 թվականի հունվարից մինչև 2021 թվականի հուլիսը կրկնապատկվել է, իսկ հինգից մինչև 14 տարեկան երեխաների շրջանում ավելացել է ավելի քան երեք անգամ:

За время пандемии от коронавируса в мире умерли 9 тысяч детей
За время пандемии от коронавируса в мире умерли 9 тысяч детей, это крайне низкий показатель смертности, заявила президент Союза педиатров России, главный внештатный детский специалист по профилактической медицине Минздрава России Лейла Намазова-Баранова.
"Смертность детей крайне низкая - за период пандемии на Земле 9 тысяч детей умерли", - говорится в презентации, показанной Намазовой-Барановой в МИА "Россия сегодня" на всероссийской конференции "Время жить".
Она также уточнила, что летальность детей от коронавируса составляет 1%-3%. Намазова-Баранова отметила, что процент заболевших детей в группе младше четырех лет с января 2020 до июля 2021 года выросла в два раза, а в группе 5-14 лет - более чем в три раза.