ՄԻՊ. Ադրբեջանական զինծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը
«Ադրբեջանական զինված ծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը (լուսանկարi հատվածն է): Այս փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:
Սա միջպետական ճանապարհ է, որ ապահովում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապված է մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է:
Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից երեկ գիշերը 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է»։

Омбудсмен: Азербайджанские военнослужащие перекрыли также дорогу, ведущую из Гориса в Воротан
«Вооруженные силы Азербайджана недавно перекрыли дорогу, ведущую из Гориса в Воротан в Сюникской области Армении. Этот факт был подтвержден проверкой сигналов, направленных защитнику прав человека Армении.
Это межгосударственная дорога, которая обеспечивает нормальное передвижение гражданского населения Республики Армения, она напрямую связана с жизнью людей.
Эти преступные действия Вооруженных сил Азербайджана нарушают право людей на свободное передвижение и полностью нарушают нормальную жизнь людей. Само их присутствие на этих дорогах является нарушением права на жизнь и других жизненно важных прав, гарантированных международным сообществом", - отметил обмудсмен.
Межгосударственная дорога у села Давид Бек в Капанской общине (участок Шурнух-Кармракар) была закрыта азербайджанскими Вооруженными силами около 23:00 минувшей ночью, и движение людей по этому участку также было прервано»,- написал Зашитник прав человека на своей странице в Facebook.