Ռուս խաղաղապահներն առաջին անգամ շարժական ընդունելություն կետ են բացել Արցախի հեռավոր գյուղերում
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունն առաջին անգամ շարժական ընդունելության կետ է կազմակերպել Արցախի Մարտակերտի շրջանի հեռավոր գյուղերում: Վանք գյուղի հիվանդանոցի դիմաց տեղակայվել է քաղաքացիների ընդունման շարժական կենտրոն, որում գործում է նաև «թեժ գիծ»`անհայտ կորած զինծառայողներին որոնելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու, աշխատանքի տեղավորման և այլ հարցերով դիմումներ հավաքելու համար: Այդ մասին տեղեկատվություն է հրապարակվել ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Ըստ հաղորդագրության, ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 800 մարդ դիմել է օգնության համար, «Թեժ գծի» միջոցով ստացվել է ավելի քան 400 զանգ:
«Խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարությունը որոշում կայացրեց առաջին անգամ քաղաքացիների ընդունելության գրասենյակ տեղափոխել Վանք գյուղ, քանի որ շատ քաղաքացիներ հնարավորություն չունեն ժամանել Ստեփանակերտում տեղակայված ընդունարան: Յուրաքանչյուրը կարող է իր խնդրահարույց հարցերով կապվել մեր ժամանման վայրի ընդունարան հետագա քննարկման համար: Այսօր փախստականների ընտանիքներին և բազմազավակ ընտանիքներին տրվել է 5 տոննա սննդամթերք»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդին:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի բժշկական ստորաբաժանման ռազմական բժիշկները տեղի հիվանդանոցում առողջապահական խնդիրների շրջանակներում, խորհրդատվություն են անցկացրել և որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերել Վանք գյուղի 150 բնակչի:
«Այսօր Վանք գյուղի հիվանդանոցում ռազմական բժիշկ-մասնագետները տեղի բնակիչներին ամբուլատոր և խորհրդատվական օգնություն են ցուցաբերել: Աշխատել է սրտաբանը, ակնաբույժը, քիթ-կոկորդ-ականջաբանը և նյարդաբանը: Տեղի բնակչությունը շատ ուրախ է խորհրդատվություն  ստանալու համար, քանի որ այս բնակավայրում ընդհանրապես բուժանձնակազմ չկա: Դիմում են երիտասարդ զույգեր, երիտասարդ կանայք՝ իրենց փոքր երեխաների հետ: Այստեղ մանկաբուժություն նույնպես չկա»,-ասաց ռազմական բժիշկ Մաքսիմ Կարավաևը:
Ըստ հաղորդագրության, բացի դիմողների հետ աշխատելուց, մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները բազմազավակ ընտանիքների և բռնագաղթվածների ավելի քան 200 ներկայացուցչի տրամադրել են դեղամիջոցներ, պարենային պարագաներ, առաջին անհրաժեշտության իրեր՝ տաք հագուստ և մանկական խաղալիքներ, որոնց ընդհանուր քաշը կազմում էր մոտ 5 տոննա:
«Մենք երախտապարտ ենք խաղաղապահներին, որոնք մեզ միշտ օգնում են և պաշտպանում են  մեր խաղաղությունը»,-ասել է Վանք գյուղում բնակվող 8 երեխաների մայր Աննա Օհանյանը:
«Շատ շնորհակալություն խաղաղապահներին, որ նրանք իրենց ժամանակը տրամադրում են մեզ՝ բուժման և խնդրահարույց հարցերի լուծման համար», - խաղաղապահներին շնորհակալություն է հայտնել Վանքի բնակիչ Արփինե Մովսիսյան.

Российские миротворцы впервые открыли мобильную приемную в отдаленных селах Арцаха
Впервые командование российского миротворческого контингента организовало мобильную выездную приемную в отдаленных селах Мартакертского района Арцаха. В районной больнице села Ванк был развернут мобильный пункт приема граждан разместили, в котором функционирует «горячая линия» по сбору сведений для поиска пропавших без вести военнослужащих, по оказанию гуманитарной помощи, содействии в трудоустройстве и другим проблемным темам. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Сообщается, что всего за помощью в пункт приема граждан обратились более 800 человек. В том числе более 400 обращений поступило по телефону «горячей линии».
«Командованием миротворческого контингента было принято решение о направлении в село Ванк впервые выездной общественной приемной, так как у многих граждан нет возможности прибытие в Степанакерт, в расположенную там общественную приемную. Каждый желающий может обратиться по месту нашего прибытия со своими проблемными вопросами для дальнейшего рассмотрения. Сегодня было выдано 5 тонн продовольственных товаров семьям беженцев и многодетным семьям», - сказал представитель российского миротворческого контингента Дмитрий Тусиди.
Военные врачи медицинского отряда российского миротворческого контингента в рамках медицинской акции в местной больнице провели консультативный прием и оказали квалифицированную медицинскую помощь 150 жителям села Ванк.
«Сегодня на базе городской больницы села Ванк врачи специалисты госпиталя провели амбулаторный прием и консультативный прием местного населения. Работали специалисты кардиолог, офтальмолог, отоларинголог и невропатолог. Местное население с огромной радостью приходят на консультацию в связи с тем, что в данном населенном пункте полностью отсутствует врачебный состав. Обращаются молодые пары, молодые женщины со своими маленькими детьми. Педиатрическая помощь также здесь отсутствует», - сказал военный медик Максим Караваев.
Помимо работы с обращениями офицеры центра гуманитарного реагирования обеспечили более 200 человек из многодетных семей и вынужденных переселенцев медикаментами, продовольственными наборами, предметами первой необходимости, тёплыми вещами и детскими игрушками общим весом около 5 тонн.
«Спасибо миротворцам, что они всегда помогают нам и охраняют наше спокойствие», - сказала многодетная мать 8 детей, проживающая в селе Ванк Анна Оганян. «Большое спасибо миротворцам, что они уделяют свое время нам на лечение и проблемные вопросы», - поблагодарила миротворцев жительница села Ванк Арпине Мовсисян.