Ալիևն ընդունում է՝ հենց Ադրբեջանն է սկսել պատերազմը սեպտեմբերին՝ փորձելով իր օգտին լուծել ԼՂ հակամարտությունը. Մհեր Մարգարյան
09:54 27/08/2021
Որպես ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ շրջանառվել է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին հղված նամակը, որով ՄԱԿ անդամ պետությունների ուշադրությունն է հրավիրվում Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության փորձերի վրա՝ կոծկելու Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան և իրականացված ոճրագործությունները ինքնապաշտպանության իրավունքի և ՄԱԿ կանոնադրության 51-րդ հոդվածի կեղծ մեկնաբանություններով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Անդրադառնալով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից շարունակաբար հնչեցվող ատելության խոսքին և ռազմատենչ հռետորաբանությանը՝  դեսպան Մարգարյանը շեշտում է, որ Ադրբեջանի նախագահի ս․թ․ օգոստոսի 14-ի հարցազրույցում վերջինս ընդունում է, որ հենց Ադրբեջանն է սկսել պատերազմը 2020թ․ սեպտեմբերին՝ փորձելով իր օգտին լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը։
Նման կերպ պաշտոնապես հաստատվում են Ադրբեջանի կողմից միջազգային պարտավորությունների բացահայտ խախտումները և գլոբալ համավարակի պայմաններում պատերազմի սանձազերծումը՝ ոտնահարելով նաև համաշխարհային առողջապահական ճգնաժամի ընթացքում զինված գործողությունները դադարեցնելու ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի կոչը։

Алиев признал, что именно Азербайджан начал войну в сентябре 2020 года. Письмо Мгера Маргаряна Генсеку ООН
10:10 27/08/2021
Постоянный представитель Республики Армения при ООН Мгер Маргарян направил письмо  Генеральному секретарю ООН, в котором обращается внимание стран-членов ООН на попытки высшей власти Азербайджана замять развязанную агрессию против Арцаха и совершенные преступления искаженным толкованием права на самооборону статьи 51 Устава ООН, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Обращаясь к риторике ненависти и милитаристской риторике, постоянно озвучиваемой властями Азербайджана, посол Маргарян подчеркивает, что в интервью от 14 августа президент Азербайджана признал, что именно Азербайджан начал войну в сентябре 2020 года, пытаясь разрешить конфликт в Нагорном Карабахе в свою пользу.
Таким образом, официально подтверждаются явные нарушения Азербайджаном международных обязательств и развязывание войны в условиях глобальной эпидемии, в нарушение призыва Генерального секретаря ООН к прекращению боевых действий во время глобального кризиса в области здравоохранения.