Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը կցուցադրվի Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնին
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմն ընտրվել է Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնի Spotlight Selection ծրագրում։ Ֆիլմը կցուցադրվի սեպտեմբերի 7-ին Իտալիայում։ Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում է Ջիվան Ավետիսյանը:
Ֆիլմի մասին. Գերմանացի լրագրող Ռոբերտ Ստերնվալը (50 տարեկան)  2016թ․-ին վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության արդյունքում ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի Սոֆիա Մարտիի  (35 տարեկան) հետ։ Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումները արթնացնում են փոխադարձ սիրո զգացմունքը, սակայն պարզվում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի աղջիկն է, ում 1992թ-ին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ապա յուրացրել նրա՝ մարտի դաշտում արված լուսանկարները...

Фильм Дживана Аветисяна «Врата в рай» будет показан на международном кинофестивале Саленто
Фильм армянского режиссера Дживана Аветисяна «Врата в рай» прошел отбор для программы Spotlight Selection международного кинофестиваля Саленто. Показ фильма пройдет 7 сентября в Италии.  Об этом сообщил Panorama.am Дживан Аветисян.
Сюжет: Роберт Стернвал – известный немецкий журналист, который в 2016 году возвращается в Арцах, чтобы осветить события вновь разразившейся после 22-х летнего перемирия войны. Во время журналистского расследования он знакомится с молодой оперной певицей Софией Марти. Общение и частые встречи Роберта и Софии пробуждают у них взаимные чувства. Однако впоследствии выясняется, что София является дочерью пропавшего без вести фотожурналиста Эдгара Мартиросяна, попавшего в плен во время захвата села Талыш в 1992 году, которого Роберт не попытался спасти из плена и чьи фотографии, сделанные на поле боя, он впоследствии выдал за свои.