Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմը կցուցադրվի Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնին
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմն ընտրվել է Սալենտոյի միջազգային կինոփառատոնի Spotlight Selection ծրագրում։ Ֆիլմը կցուցադրվի սեպտեմբերի 7-ին Իտալիայում։ Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում է Ջիվան Ավետիսյանը:
Ֆիլմի մասին. Գերմանացի լրագրող Ռոբերտ Ստերնվալը (50 տարեկան)  2016թ․-ին վերադառնում է Արցախ՝ լուսաբանելու քսաներկու տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսված պատերազմը։ Լրագրողական հետաքննության արդյունքում ծանոթանում է երիտասարդ օպերային երգչուհի Սոֆիա Մարտիի  (35 տարեկան) հետ։ Ռոբերտի և Սոֆիայի հաճախակի հանդիպումները արթնացնում են փոխադարձ սիրո զգացմունքը, սակայն պարզվում է, որ Սոֆիան անհայտ կորած ֆոտոլրագրող Էդգար Մարտիրոսյանի աղջիկն է, ում 1992թ-ին՝ Թալիշի անկման օրը, Ռոբերտը թողել է գյուղում՝ գերեվարության մեջ, ապա յուրացրել նրա՝ մարտի դաշտում արված լուսանկարները...

Jivan Avetisyan’s “Gate to Heaven” to be screened at the Salento International Film Festival 2021
The film by Armenian director Jivan Avetisyan “Gate to Heaven” will be screened at the 18th edition of the Salento International Film Festival 2021. The film will be screened as a part of its official non-competition program on September 7, Avetisyan told Panorama.am.
To note, “Gate to Heaven” centers on Robert Stenvall, a European journalist, who returns to Artsakh in 2016 to cover the April Four-Day war. During his time in Artsakh, Stenvall meets Sophia Martirosyan a young Opera singer and daughter of a missing photojournalist Edgar Martirosyan whom Robert left behind in captivity in the village during the fall of Talish in 1992. The film features Tatiana Spivakova, Sos Janibekyan, and Naira Zakaryan in lead roles and its Armenian and Artsakh premiere took place in 2019.
“Gate to Heaven” is a co-production of Armenia, Lithuania, Finland, and France. The film was premiered in Armenia and Artsakh in 2019.