Ուկրաինան կողմ է Սև ծովում ՆԱՏՕ -ի ամրապնդմանը,.  Զելենսկի
Ուկրաինան կողմ է Սև ծովում ՆԱՏՕ -ի ներկայության ուժեղացմանը, ուրբաթ օրը ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ Մոլդովայի, Ռումինիայի և Լեհաստանի նախագահների հետ համատեղ հանդիպումից հետո: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
Այսօր  Մոլդովան նշում է անկախության 30 -ամյակը: Այս առիթով Քիշնև են ժամանել Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսը:
«Ուկրաինան հետևողականորեն հանդես է գալիս Սևծովյան տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի անդամների ուժերի և ակտիվների առկայության ուժեղացման օգտին», - ասել է նա:
Զելենսկու խոսքով՝ Ուկրաինայի շուրջ ռազմական սպառնալիքներն աճում են:
«Ուկրաինայի շուրջ սպառնալիքը մնում է բարձր, հյուսիսից սպառնալիքի մակարդակը՝ կրիտիկական, որտեղ Բելառուսն այսօր օգտագործվում է որպես ագրեսիվ գործողությունների լրացուցիչ ցատկահարթակ: Սպառնալիքների այլ մշտական աղբյուրներ են հանդիսանում ռուս զորքերը Մերձդնեստրի Մոլդովայի շրջանում, Աբխազիայում և Մեր ուկրաինական Ղրիմի ակտիվ ռազմականացման պատճառով թերակղզին գտնվում է ծովային նավերի սպառնալիքի ներքո, իսկ դա առևտուր է տարածաշրջանում: Մենք պետք է համատեղ լուծենք բոլոր ժամանակակից մարտահրավերները », - ասել է Զելենսկին:

Зеленский: Мы выступаем за усиление присутствия сил НАТО в Черном море
Украина выступает за усиление присутствия НАТО в Черном море, заявил в пятницу украинский президент Владимир Зеленский после совместной встречи с президентами Молдовы, Румынии и Польши.
Молдавия в пятницу отмечает 30-летие независимости. По этому поводу в Кишинев прибыли президенты Польши Анджей Дуда, Украины Владимир Зеленский и Румынии Клаус Йоханнис.
"Украина последовательно выступает за усиление присутствия в регионе Чёрного моря сил и средств членов НАТО", - заявил он, передает РИА Новости.
По словам Зеленского, военные угрозы вокруг Украины нарастают. "Высокой остаётся угроза вокруг Украины, критическим является уровень угрозы с севера, где Белоруссию используют сегодня как дополнительный плацдарм агрессивных действий. Другие постоянные источники угроз - российские войска в Приднестровском регионе Молдовы, в Абхазии и так далее. Из-за активной милитаризации нашего украинского крымского полуострова под угрозой оказалось морское судоходство, а это торговля в регионе. Мы должны совместно решать все современные вызовы", - заявил Зеленский.