Մեր պետությունը պետք է գործի «ամեն րոպեն» թանկ է սկզբունքով ու թիրախային օգտագործի միջազգային մեխանիզմները. ՄԻՊ
09:14 27/08/2021
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհը փակելը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նախապես պլանավորված բացահայտ հանցանք է ՀՀ ողջ քաղաքացիական բնակչության դեմ: Այդ հանցանքը նրանց զինված ծառայողները պարզապես իրագործել են իրենց իսկ հորինած սադրանքի հիման վրա:
Արդեն 2-րդ օրն է ադրբեջանական զինված ծառայողները փակ են պահում Գորիսից Կապան տանող ՀՀ միջպետական ճանապարհը:
Արդյունքում՝ մյուս բնակավայրերից գրեթե ամբողջությամբ կտրվել են գյուղեր՝ Գորիսի Որոտանը, Շուռնուխը, Բարձրավան գյուղերը, Կապանի Նոր Առաջաձոր գյուղի մի թաղամասը:
Նշված գյուղերում առաջացել են սննդամթերքի ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, բժշկական ծառայությունների հասանելիության լրջագույն սահմանափակումներ՝ մարդկանց կանգնեցնելով հումանիտար ճգնաժամի իրական վտանգի առաջ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների բացահայտ հանցավոր արարքների պատճառով լրջորեն սահմանափակվել է հատկապես այդ գյուղերի քաղաքացիական բնակչության (այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ) ազատ տեղաշարժը:
Դրա արդյունքում լրջորեն ծանրաբեռնվել է Սյունիքի Տաթև-Կապան ճանապարհը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքները ՀՀ-ում առաջացրել են մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ՝ մարդկանց ազատ տեղաշարժը, բժշկական ծառայությունների հասանելիությունը, խաթարվել է քաղաքացիական բնակչության բնականոն կյանքը և միջազգայնորեն երաշխավորված այլ կենսական իրավունքներ:
Դրանից բացի, լրջորեն սահմանափակվել է տարբեր ապրանքներ, այդ թվում՝ գործարար նպատակներով տեղափոխող բեռնատար մեքենաների տեղաշարժը Իրանից Հայաստան և հակառակը: Այսինքն՝ կաթվածահար է եղել Հայաստան-Իրան ճանապարհով ազատ տեղաշարժը:
Իմ անմիջական ղեկավարությամբ երեկ ու այսօր փաստահավաք աշխատանքները, ահազանգերի ու իրավիճակի վերլուծությունները ակնհայտ ցույց են տալիս, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի 2 հատվածները փակվել են ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հրահանգով:
Նրանք են այս հանցավոր արարքների ուղղակի պատասխանատուն, որ ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց անվտանգությունը, խաղաղ կյանքն ու անդորրը, առաջացրել են լարվածություն ողջ հասարակությունում:
Այս արարքները հետևողականորեն հաստատում են իմ ավելի ու ավելի հիմնավոր դարձած պնդումները, որ ադրբեջանական զինծառայողների ինքին ներկայությունը ՀՀ գյուղերի մոտ ու Սյունիքում ճանապարհներին խախտում է կյանքի իրավունքը, ազատ տեղաշարհը, սեփականության իրավունքը, բնականոն կյանքը և այլ կենսական իրավունքներ:
Մեր պետությունը պետք է գործի «ամեն րոպեն» թանկ է սկզբունքով ու թիրախային օգտագործի միջազգային մեխանիզմները:
Իմ աշխատակազմի Երևանի կենտրոնական ու Սյունիքի մարզային ստորաբաժանումները ողջ օրվա ընթացքում կապի մեջ են եղել բնակիչների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ: Երեկ ու այսօր ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերն իրականացրել են ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման անփոխարինելի դեր:
Մենք իրական վիճակի մասին զեկույցները, փաստահավաք աշխատանքների օբյեկտիվ արդյունքները պարբերաբար ենք ուղարկում միջազգային մարմինների, այդ թվում՝ անհատապես այդ մարմինների պաշտոնատար անձանց՝ ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ, ԵԱՀԿ և այլն, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին»:

Омбудсмен Армении: Наше государство должно действовать по принципу «дорога каждая минута»
«Для меня очевидно, что блокирование дороги Горис-Капан в Сюнике – заранее спланированное азербайджанскими властями преступление против всего гражданского населения Республики Армения. Это преступление военнослужащие ВС Азербайджана попросту совершили на основе выдуманной ими же провокации.
Уже второй день, как азербайджанские военные перекрыли межгосударственную дорогу РА, на участке, который пролегает из Гориса в Капан.
В результате практически полностью отрезанными от других населенных пунктов Армении оказались села общины Горис – Воротан, Шурнух, Барцраван, а также часть села Нор Арачадзор общины Капан.
В указанных селах возникли серьезные ограничения к доступу к продуктам питания, товарам первой необходимости, медицинским услугам. Люди столкнулись с реальной угрозой гуманитарного кризиса.
Из-за явно преступных деяний азербайджанских военнослужащих серьезнейшим образом ограничено свободное передвижение в особенности гражданского населения (в том числе – детей, женщин, пожилых граждан) этих сел.
В результате перегруженной оказалась дорога Татев-Капан Сюникской области.
Действия ВС Азербайджана привели к массовым нарушениям прав человека в Армении: нарушены право граждан на свободное передвижение, доступ к медицинским услугам, на нормальную жизнь гражданского населения, другие международно гарантированные права.
Кроме того, серьезно ограничено передвижение грузовых автомобилей, перевозящих различные товары, в том числе в бизнес-целях, из Ирана в Армению и обратно. То есть парализовано свободное передвижение по дороге Армения-Иран.
Под моим непосредственным руководством 25 и 26 августа была проведена работа по сбору фактов. Анализ ситуации и поступивших сигналов показывает, что два участка дороги Горис-Капан закрыты по указанию высшего руководства Азербайджана.
Именно оно несет прямую ответственность за преступные действия, которые полностью нарушили безопасность людей, их мирную жизнь и покой, привели к напряженности в обществе.
Эти деяния последовательно подтверждают мои ставшие все более и более обоснованными утверждения, что присутствие азербайджанских военнослужащих возле сел Республики Армения и на дорогах Сюника нарушает право граждан на жизнь, свободное передвижение, их право на собственность, нормальную жизнь и другие основополагающие права.
Наше государство должно действовать по принципу "дорога каждая минута" и использовать все целенаправленно международные механизмы.
Сотрудники офиса омбудсмена в Ереване и Сюнике находились в течение всего дня на связи с жителями, с представителями органов местного самоуправления. Пограничники СНБ РА в эти 2 дня выполняли незаменимую роль для обеспечения безопасности гражданского населения в селах.
Мы периодически направляем доклады о реальной ситуации, объективные результаты работы по сбору фактов в международные структуры, а также в госорганы РА».