Իրանական մեքենաները Հայաստան մտնելու խնդիր չունեն, Երևան հասնելու խնդիր ունեն. Վահան Քերոբյան
«Անտրամաբանական է, որ մենք բոլորս նետվենք մի հարցի լուծման համար, որի համար գոյություն ունեն պրոֆեսիոնալ պատասխանատուներ»,-կառավարության ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն՝ անդրադառնալով Իրանի հետ միջպետական ճանապարհի փակման խնդրին:
Նա հույս հայտնեց, որ շուտով հարցը լուծում կստանա:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ նախարարներին ավելի շատ է մտահոգում Իրանի հետ միջպետական ճանապարհի փակման հարցը, քան հարցը բարձրացնող լրագրողին և այս դեպքում էլ, հակասելով նախորդ մտքին, հավաստիացրեց, որ կառավարության ողջ կազմն ընդգրկված է այդ հարցի լուծման մեջ:
«Իրանական մեքենաները Հայաստան մտնելու խնդիր չունեն, Երևան հասնելու խնդիր ունեն»,-ասաց Քերոբյանը և հավաստիացրեց, որ իրանական մեքենաները շրջանցիկ ճանապարհով են գալիս Երևան, բայց միանգամից շեշտեց, որ այն հարմարեցված չէ խոշոր բեռնատարերի համար:
«Սակայն, միևնույնն  է, այդ ճանապարն այսօր աշխատում է և բեռներն անցնում են»,- հայտարարեց Քերոբյանը:
Մեր կողմից հայտնենք, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհը անանցանելի է բեռնատարների համար և այն երբևէ չի օգտագործվել ու չի կարող օգտագործվել խոշոր բեռնատար մեքենաների երթևեկության համար:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ այդ պահին եռակողմ ինտենսիվ բանակցություններ են գնում և նշեց, որ ներկայիս իշխանությունը նախընտրում է հարցը լուծել ոչ ուժային ճանապարհով, բայց պատրաստ է նաև անհրաժեշտության դեպքում ուժային լուծման դիմել:

Economy minister says there are difficulties for Iranian trucks to reach Yerevan
"It will be illogic for all cabinet members to rush to solve an issue for which there are responsible bodies in place," the Minister of Economy of Armenia Vahan Qerobyan told reporters on Friday speaking of the blocked interstate road from Iran to Armenia.
The minister expressed hope the matter will be resolved soon, adding the relevant works are underway.
"The trucks arriving from Iran have no issue with crossing the border, but the problem is with reaching capital Yerevan," said the minister, adding the trucks use a different route instead of the main highway, which is blocked by Azeri servicemen.
While the minister ensured the trucks are passing through Tatev-Aghvan road, he admitted that the latter is  not adjusted for movement of trucks.
Qerobyan concluded that trilateral talks are underway aimed at unblocking the sections of the main interstate road connecting Armenia to Iran and added the authorities prefer to solve the issue through talks but at the same time are ready to resort to force upon necessity.