COVID-19-ի «դելտա» շտամով վարակված մարդիկ երկու անգամ ավելի հաճախ են հոսպիտալացվում
COVID-19-ի  «դելտա» շտամով վարակված մարդիկ երկու անգամ ավելի հաճախ են հոսպիտալացվում, քան նրանք, ովքեր վարակված են կորոնավիրուսի այլ մուտացիաներով: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է Sky News-ը՝ վկայակոչելով Քեմբրիջի համալսարանի և Անգլիայի հանրային առողջության մասնագետների հետազոտությունը:
Հետազոտությանը մասնակցած համաճարակաբան Դևին Գաբերան ավելացրել է, որ պատվաստումները հիանալի պաշտպանություն են ապահովում «դելտա»-ի շտամից, և քանի որ այն Մեծ Բրիտանիայում COVID-19 դեպքերի ավելի քան 98%-ի պատճառ է, կենսական նշանակություն ունի, որ նրանք, ովքեր չեն ստացել պատվաստանյութի երկու չափաբաժինը, հնարավորինս շուտ պատվաստվեն:
Ըստ Sky News-ի՝ «դելտա»-ի տարբերակը գրանցվել է Հնդկաստանում 2020 թվականի վերջին, և ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այն կարող է 50%-ով ավելի վարակիչ լինել, քան ալֆա տարբերակը, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել է Անգլիայի Քենթ քաղաքում:
Այս ուսումնասիրության ընթացքում փորձագետները վերլուծել են 43,3 հազար մարդու տեղեկատվությունը, որոնք վարակվել են 2021 թվականի մարտի 23-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Ավելի վաղ Շոտլանդիայում նրանք նաև ուսումնասիրություն էին անցկացրել, որը ցույց էր տվել, որ «դելտա» շտամով վարակը կրկնապատկել է ծանր հիվանդության ռիսկերը:

Люди, заразившиеся штаммом "дельта" COVID-19, в два раза чаще попадают в больницу с ним, чем те, кто заражен другими вариациями коронавируса, сообщает Interfax со ссылкой на Sky News, которое в свою очередь ссылается на исследование Университета Кембриджа и специалистов общественного здравоохранения Англии.
Эпидемиолог Девин Габрера, принимавший участие в исследовании, добавил, что "вакцинация предлагает отличную защиту от штамма "дельта", и, поскольку на этот вариант приходится более 98% случаев COVID-19 в Великобритании, жизненно важно, чтобы те, кто не получил две дозы вакцины, сделали это как можно скорее".
Вариант "дельта" был зарегистрирован в Индии в конце 2020 года, и исследования показали, что он может быть на 50% более заразным, чем вариант "альфа", который впервые был обнаружен в Кенте в Англии, отмечает Sky News.
В этом исследовании специалисты проанализировали информацию о 43,3 тыс. заразившихся в период с 29 марта по 23 марта 2021 года.