Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում կհանդիպի Սերգեյ Լավրովին
Օգոստոսի 31-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ ՌԴ ԱԳՆ կայքից տեղեկանում ենք, Ա.Միրզոյանն աշխատանքային այցով է մեկնում Ռուսաստանի Դաշնություն։
Նշվում է, որ սա Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի առաջին արտասահմանյան այցն է այդ պաշտոնում նշանակվելուց հետո։
Նախատեսվում է, հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկել բոլոր ոլոտներում հայ-ռուսական դաշնակցության զարգացմանը,  ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում, ինչպիսիք են ԱՊՀ-ն, ՀԱՊԿ-ն, ԵԱՏՄ-ն, համագործակցության ամրապնդմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում դիրքորոշումների համակարգմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Կքննարկվի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը, այդ թվում՝ հումանիտար հարցերն ու Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցերը:
«Հուսով ենք, որ Մոսկվայում կայանալիք բանակցությունները կնպաստեն Երևանի հետ դաշնակցային համագործակցության խորացմանը և տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ կայքում։

Mirzoyan, Lavrov to hold talks in Moscow
Armenian FM Ararat Mirzoyan will meet with Russian FM Sergey Lavrov on August 31 in Moscow, the Russian foreign ministry reported on Saturday. According to the source, Mirzoyan's visit be the first foreign trip of the newly appointed minister.
The two ministers will also discuss in detail future steps aimed at developing Armenian-Russian allied relations in all spheres, strengthening of cooperation in common integration unions, such as CIS, CSTO and EAEU as well as the coordination of positions within the frameworks of international organizations, such as in the UN and OSCE.
The top diplomats will continue to discuss the implementation of the Russian, Azerbaijani and Armenian leaders’ statement of November 9, 2020 and agreements reached during their Moscow summit on January 11, 2021, including in the context of finding solutions to humanitarian problems and issues of unblocking transport and economic routes in the South Caucasus.
"We hope the talks scheduled in Moscow will contribute to deepening of allied cooperation and strengthening of security and stability in the regions," the ministry said.